Wiatr i śnieg zastąpiły woda i błoto

TVN Warszawa

Chodniki na MarszałkowskiejArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

- Ulice są czarne, a po Warszawie jeździ się lepiej niż w czwartek wieczorem, kiedy do stolicy dotarł orkan Fryderyka - opisuje sytuację na drogach reporter tvnwarszawa.pl. Większym problemem niż wiatr w piątek może okazać się śnieg, woda i błoto.

Artur Węgrzynowicz obserwuje od rana sytuację w centrum. - Nie jest źle. Chodniki na głównych ulicach są odśnieżone, jezdnie są czarne - opowiada nasz reporter.

Jednak nie wszędzie jest tak komfortowo. - Małe uliczki na Mokotowie są zaśnieżone. Ciężko przejść chodnikami. Podobnie jest w Wilanowie - mówi Marcin Chłopaś, reporter tvnwarszawa.pl, który podróżował po mieście w okolicach godziny 6.

Problemy są też w Śródmieściu. - Chodniki na Marszałkowskiej, w rejonie Wspólnej i Żurawiej, rano były zaśnieżone. Na miejscu widziałem pracę służb, które sprzątały przejście - informuje Węgrzynowicz.

Błoto pośniegowe utrudnia sytuację głównie pieszym. Po intensywnych opadach, z którymi mieliśmy do czynienia w czwartek i dodatniej temperaturze, wody jest dużo - głównie na chodnikach i przy pasach ulic lokalnych i osiedlowych.

Ulice odśnieżone

Warunki dla kierowców są za to lepsze niż jeszcze kilkanaście godzin temu. - Na drogach jest spokojnie ulice są odśnieżone - podał po godzinie 6 Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl. - Ale z domu warto wcześniej wyjść, aby odśnieżyć i przygotować samochód - przestrzegał na antenie TVN24 Tomasz Zubilewicz z tvnmeteo.pl. Około 3 nad ranem na ulice wyjechała kolejna tura posypywarek, które zabezpieczają jezdnie przed śliskością. "Następne działania Zarząd Oczyszczania Miasta zleci po analizie szeregu danych, w tym informacji o stanie nawierzchni ulic, aktualnych danych meteorologicznych i prognozy pogody" - czytamy w komunikacie urzędników z ZOM-u, który odpowiada za przejezdność stołecznych arterii. Pewne problemy mogą jeszcze występować na Lotnisku Chopina. Chwilę po 6 odwołane były trzy loty.

Fryderyka

Orkan Fryderyka, z którym borykała się cała Polska dotarł do Warszawy w czwartek około 19. Wiało bardzo intensywnie, w ciągu kilku minut spadła też gruba warstwa śniegu. - Czegoś takiego w tym sezonie jeszcze nie widziałem - przyznał Węgrzynowicz, który obserwował sytuację na drogach. W korkach utknęły samochody, ale też autobusy, które na przykład na Belwederskiej nie mogły wjechać pod górkę (w kierunku centrum).

Prognoza pogody

W piątek w Warszawie będzie pochmurno, okresami wystąpią opady śniegu, śniegu z deszczem albo samego deszczu. Temperatura maksymalna 1 st. C. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 60 km/h. Ciśnienie około południa wyniesie 986 hPa, rośnie.

Czytaj więcej o prognozie na tvnmeteo.pl

Problemy na Lotnisku ChopinaTVN24
wideo 2/4

kw/mś