Weź udział w sprzątaniu Cmentarza Żydowskiego

Warszawa

| EurosportCmentarz Żydowski w Warszawie / fot. Karol Kobos, tvnwarszawa.pl

- Mało który miłośnik Warszawy może w czynie społecznym odnowić jakikolwiek zabytek. Potrzebne są kompetencje konserwatorskie, fachowa wiedza i umiejętności. A tu można ratować jeden z najpiękniejszych zabytków miasta zwykłym sekatorem i pędzlem - zachęcają organizatorzy sprzątania cmentarza Żydowskiego.

33 hektary kwater, z których większość wymaga pilnie pomocy - tak w największym skrócie prezentuje się dziś największa pamiątka, po żydowskiej Warszawie. Każdy, kto chce pomóc ją porządkować, może przyjść w niedzielę, między 11 a 16 na Okopową 49/51.

Warto wziąć ze sobą ubranie, które może się pobrudzić i coś do picia. Mężczyźni powinni też mieć nakrycie głowy. - Przy wycinaniu zarośli i malowaniu pięknie kutych, metalowych ogrodzeń grobowców można spotkać pasjonatów kultury żydowskiej z niezastąpionym Janem Jagielskim na czele, ludzi spoza środowiska, artystów i społeczników - zachęcają organizatorzy sprzątania.

Spotykają się więc już po raz dziesiąty, w wybraną niedzielę miesiąca. Można wybrać pracę ogrodniczą lub renowacyjną - każdy robi to w granicach swoich możliwości.

- To ważne miejsce w historii żydowskiej, ale i polskiej, która jest z nią nierozerwalnie związana; leży tu twórca pierwszej wielkiej encyklopedii polskiej, Orgelbrand, wydawca Mortkowicz, filantrop i budowniczy Wawelberg, bracia Fajansowie i wielu innych ludzi zasłużonych dla warszawskiej i polskiej kultury, nauki, gospodarki, sztuki. Zostawienie odłogiem cmentarza żydowskiego to jak porzucenie sąsiednich Powązek, które, dzięki opiece warszawiaków, stale odzyskują dawną świetność - zwraca uwagę pisarz Jacek Dehnel, który współorganizuje Ochotniczy Hufiec Porządkowania Cmentarza Żydowskiego.

Hufiec ma swoją stronę na Facebooku

roody/ec