Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Weszli razem z policją. Są wyniki kontroli na budowie Galerii Północnej

Warszawa

Akcja policji na BiałołęceLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Na początku sierpnia na budowę Galerii Północnej weszła Państwowa Inspekcja Pracy, w eskorcie policji. Teraz poznaliśmy wyniki przeprowadzonej wtedy kontroli.

Inspektorzy skontrolowali 77 osób, wśród nich obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Czeczeni, Mołdawii, Albanii i Armenii. 68 z nich pracowało na budowie lub szukało tam pracy.

Cztery wróciły do domu

"Celem 9 osób, w tym jednej niepełnoletniej, przebywającej w Polsce na wizie turystycznej, było poszukiwanie pracy. Kontrola objęła także 9 cudzoziemców niewidniejących na żadnej z list firm realizujących roboty na terenie budowy, w związku z czym istnieją trudności z ustaleniem danych ich pracodawcy" - czytamy w komunikacie.

PIP poinformowała, że czterech cudzoziemców przebywało i pracowało w Polsce nielegalnie. Zostali zatrzymani przez policję i przekazani straży granicznej.

"Wobec dwóch cudzoziemców nałożono grzywny, także wobec dwóch cudzoziemców skierowano wnioski o ukaranie do sądu za nielegalne wykonywanie pracy na terenie RP" - napisano w komunikacie.

Inspekcja poinformowała też, że wobec trzech osób reprezentujących kontrolowane podmioty skierowano wnioski o ukaranie do sądu za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcom. Wobec jednego cudzoziemca zostanie skierowany wniosek o ukaranie za nielegalne wykonywanie pracy.

Inne nieprawidłowości

Inspekcja wykryła też liczne nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa pracy. Chodzi między innymi o brak kasków, słuchawek, okularów i masek, a także brak balustrad na rusztowaniach.

PAP/kz/r