Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wejdź do Sejmu nie startując w wyborach

Warszawa

Sale obrad Sejmu i Senatu, galeria sali posiedzeń Sejmu, kuluary sejmowe - te miejsca cieszą się największą popularnością wśród osób, które w Święto Niepodległości odwiedziły gmach parlamentu. Tego dnia budynki Sejmu i Senatu są otwarte dla tych, którzy chcą zobaczyć miejsca pracy posłów i senatorów.

Z okazji Święta Niepodległości swoje podwoje otworzył parlament. Wśród dostępnych atrakcji znajdują się m.in. kuluary sejmowe, galeria sali posiedzeń Sejmu oraz korytarz marszałkowski. W godz. 9–16 chętni mogą zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie.

Jest trasa...

W parlamencie dla zwiedzających przygotowano specjalną trasę, która opatrzona jest tablicami informacyjnymi. Organizatorzy powiedzieli PAP, że liczba odwiedzających jest porównywalna do tej z lat ubiegłych, a dzień otwarty kończy się zazwyczaj liczbą ok. 4-5 tys. gości. Zwiedzanie przebiega płynnie, goście na wejściu dostają biało-czerwoną flagę W korytarzach sejmowych głównie widać rodziny z dziećmi.

Największym zainteresowaniem cieszy się sala obrad Sejmu oraz galeria sali posiedzeń, sala obrad Senatu, a także kuluary sejmowe, gdzie goście robią sobie zdjęcia. Wśród atrakcji - które oglądają warszawiacy oraz osoby przebywający w stolicy - znajdują się również hall główny, sala kolumnowa oraz korytarz marszałkowski.

Dzień otwarty - który jest coroczną tradycją w parlamencie - odbywa się tym razem pod hasłem "Radosny listopad". To projekt, który nawiązuje do przewijającej się we wszystkich wspomnieniach świadków roku 1918, niezwykłej, pełnej radości atmosfery tamtych dni. Aby przybliżyć gościom nastrój tamtych wydarzeń przygotowane zostały dodatkowe atrakcje dla zwiedzających.

Sejmowe kuluary rozbrzmiewają muzyką: popularyzator muzyki tradycyjnej Andrzej Strug wraz z zespołem Monodia Polska wykonuje piosenki legionowe oraz tradycyjne polskie pieśni patriotyczne. Odwiedzający chętnie przyłączają się do wspólnego śpiewu.

W jednej z sal, w której na co dzień pracują komisje sejmowe, prezentowane są wielkoformatowe wydruki oryginalnych map pochodzących z okresu powstawania Polski niepodległej. Można na nich dokładnie prześledzić proces kształtowania się granic naszego kraju, a także szlak bojowy Legionów. Mapy pochodzą ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Józefa Piłsudskiego.

...I fotografie

Na gości czeka również specjalne atelier fotograficzne. Poza fotobudką amatorzy fotografii mogą - dzięki rysunkowym ściankom do robienia zdjęć - wcielić się w postaci historyczne.

Odwiedzający chętnie wypisują i wysyłają okolicznościowe kartki pocztowe z życzeniami z okazji 11 listopada ze specjalnie przygotowanego stoisku w sali kolumnowej.

Organizatorzy przypominają, że nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszej rezerwacji; osoby chętne do zwiedzenia parlamentu muszą jedynie zabrać ze sobą dokument tożsamości. Wszyscy wchodzący do budynku Sejmu – ze względów bezpieczeństwa – są poddawani kontroli pirotechnicznej.

PRZECZYTAJ NASZĄ RELACJĘ Z 11 LISTOPADA W STOLICY

Andrzej Duda przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego
TVN24

PAP/kz/mś