Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wędkarze, którzy nie zabijają ryb. "Łowimy dla sportu, nie dla mięsa"

Warszawa

Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl// Koło PZW nr 62 "Potok"Największa w Polsce strefa NO KILL

W dorzeczu Wisły, na rzece Rządza powstała pierwsza na Mazowszu i największa w kraju strefa "no kill". Wszystkie ryby łososiowate złapane na tym odcinku trzeba wypuścić do wody.

Wniosek o utworzenie strefy złożyli członkowie koła wędkarskiego nr 62 "Potok", którzy opiekują się rzeką. - Propagujemy wędkarstwo "złap i wypuść" - zastrzega w rozmowie z tvnwarszawa.pl Dariusz Klejnos, skarbnik koła.

Ochrona dotyczy odcinka górskiego - od źródeł Rządzy aż do mostu na trasie Mińsk Mazowiecki - Tłuszcz. Nakaz bezwzględnego wypuszczenia pstrąga potokowego i lipienia zaczyna obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku, na odcinku około 30 km.

Koło PZW nr 62 "Potok" opiekuje się rzeką
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl// Koło PZW nr 62 "Potok"

Za złamanie zakazu mandat

- Pomysł zrodził się w naszych głowach już kilka lat temu. Rzeka jest niewielka, łatwa do przełowienia, poddana silnej presji wędkarskiej, bo w bliskim sąsiedztwie Warszawy - tłumaczy Łukasz Strzałkowski, ichtiolog, przedstawiciel Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego.

- Przy tak dużej presji rybackiej, a stosunkowo niedużej powierzchni wód w tym kraju, takie odcinki to jedyna szansa, że nasze dzieci będą miały okazję łowić te ryby. Miejmy nadzieję, że będzie to pierwszy promyk i zaowocuje powstaniem następnych takich łowisk na Mazowszu i w kolejnych w całym kraju - dodaje.

Co będzie groziło tym, którzy zignorują zakaz? - Wędkarz kupujący zezwolenie na rok 2015 ma w nim jasno zapisany nowy przepis. Za zabranie ryb będą groziły mandaty - zaznacza Strzałkowski.

Metoda "C&R" przywędrowała do Polski z Holandii
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl// Koło PZW nr 62 "Potok"

Przyjemność w łowieniu, nie zabijaniu

Zwolennicy takiego rodzaju wędkowania przekonują, że cała przyjemność polega na skutecznym skuszeniu i złowieniu ryby, a nie na jej zabiciu.

- Metoda "catch & release" przywędrowała do Polski z Holandii. Ponad 20 lat temu holenderscy wędkarze zaczęli wypuszczać wszystkie złowione ryby. To propagowanie wypuszczania wszystkich ryb po złowieniu i dbania o to, by uczyć innych, jak to robić - wyjaśnia Mateusz Kalkowski, wędkarz.

O przykładzie etycznego wędkarstwa pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w sierpniu. Kalkowski pochwalił się wtedy złowieniem suma -giganta mierzącego 2 metry i ważącego 90 kg. Ok. 50-letnią rybę wędkarz wypuścił do wody. - Łowimy sportowo, dbamy o to, żeby ryby w dobrej kondycji wracały do wody – uzasadniał.

Opowieść o wielkim sumie
tvnwarszawa.pl

Sprzęt i przygotowanie

Metoda ochrony ma też krytyków. Przekonują oni, że łapanie i wypuszczanie ryb wiąże się dla nich ze zbyt dużym stresem i niepotrzebnym męczeniem. Zwolennicy "złap i wypuść" odpowiadają, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i sprzętowi w prosty sposób można tego uniknąć.

- Potrzebujemy gumowanych podbieraków i haków bezzadziorowych. Ryby musimy wypuszczać szybko i sprawnie - podkreśla Kalkowski.

Sceptycy twierdzą także, że nie wszystkie ryby warto chronić. - Należy chronić te, których jest bardzo mało, natomiast te, których jest dużo i nie obowiązują ich okresy ochronne, z czystym sumieniem można zabierać do domu – twierdzi w rozmowie z tvnwarszawa.pl jeden z nich.

I dodaje, że zabijanie i jedzenie ryb jest zgodne z prawami natury.

A co Wy uważacie na temat metody "złap i wypuść"? Piszcie w komentarzach na naszym forum.

Na Mazowszu powstałam największa w Polsce strefa NO KILL | Koło PZW nr 62
Na Mazowszu powstała największa w Polsce strefa NO KILL | Koło PZW nr 62
Na Mazowszu powstała największa w Polsce strefa NO KILL | Koło PZW nr 62
Na Mazowszu powstała największa w Polsce strefa NO KILL | Koło PZW nr 62
Na Mazowszu powstała największa w Polsce strefa NO KILL | Koło PZW nr 62
Na Mazowszu powstała największa w Polsce strefa NO KILL | Koło PZW nr 62

Katarzyna Śmierciak k.smierciak@tvn.pl