We wtorek otworzą kolejną estakadę Trasy AK

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plDrogowcy otwierają kolejną estakadę

Już we wtorek w nocy drogowcy udostępnią kolejną estakadę na przebudowywanej Trasie Armii Krajowej. Kierowcy będą mogli zjechać z niej od strony Bemowa, na Wisłostradę w kierunku centrum. W najbliższych dniach, rozpocznie się także przekładanie ruchu na wyremontowaną już nitkę mostu Grota-Roweckiego.

Będzie to druga wyremontowana łącznica węzła Wisłostrada, która w tym roku zostanie oddana do ruchu. Od godzin nocnych we wtorek kierowcy będą mogli zjechać z trasy od strony Bemowa na Wisłostradę w kierunku centrum.

Obiekt był remontowany od stycznia 2014 r. Jak tłumaczą drogowcy, po zakończeniu prac, przed uruchomieniem łącznicy, musiały odbyć się odbiory techniczne.

Półmetek prac

Drogowców czeka także znacznie poważniejsza logistycznie operacja. W najbliższych dniach, po zatwierdzeniu przez inżyniera miasta przygotowanej przez wykonawcę organizacji ruchu, rozpocznie się przekładanie ruchu na wyremontowaną część drogi.

- Jest to proces wieloetapowy – rozpocznie się w październiku i zakończy w listopadzie- informuje Agnieszka Stefańska, z GDDKiA.

Wielka inwestycja

Prace budowlane przy przebudowie Trasy AK do parametrów drogi ekspresowej trwają na całym 4,6 km odcinku trasy – wyłączona z ruchu (łącznie z mostem) jest północna jezdnia trasy, osiem łącznic, trzy wiadukty nad trasą oraz tunel pod drogą.

W ramach prac:

- Zburzonych i odbudowanych zostanie 16 obiektów inżynierskich - 7 wiaduktów, 6 estakad, tunel pod Trasą AK wraz z przejściem dla pieszych;

- Wyremontowanych zostanie 29 obiektów – 11 wiaduktów, 9 estakad i 6 kładek i przejść dla pieszych;

- Powstanie 14 nowych, nieistniejących przed rozpoczęciem prac obiektów – m.in. półtunelowe ekrany akustyczne, nowy wjazd na Trasę AK z ul. Marymonckiej w kierunku Poznania.

Po 14 miesiącach od rozpoczęcia inwestycji zaawansowanie prac wynosi 59,5 procent.

Jak informuje GGDKiA, średnio dziennie na budowie pracuje ok. 900 osób w tym 520 pracowników fizycznych, 260 operatorów maszyn i 120 pracowników umysłowych.

su/r