Wczoraj "normalna reprywatyzacja", dziś donoszą do prokuratury

Najnowsze

Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/35

Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak złożył trzy nowe zawiadomienia do prokuratury w sprawie zwrotu działki przy Chmielnej 70 oraz wypłat odszkodowań i zwrotów innych nieruchomości na rzecz osób związanych z kontrowersyjnym przejęciem działki przy pl. Defilad.

Jak informuje warszawski ratusz, trzy nowe zawiadomienia wpłynęły do warszawskiej prokuratury 31 sierpnia i wszystkie dotyczą podejrzeń popełnienia przestępstw przy reprywatyzacji działki przy przedwojennym adresie Chmielna 70.

Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy stołecznego ratusza, wylicza, w jakich sprawach:

- kontroli wszystkich spraw dekretowych według Białej Księgi, czyli z lat 2003 – 2016 oraz z dawnej gminy Centrum, według listy publikowanej w Białej Księdze;

- wypłaty odszkodowań na podstawie art. 215 ustawy o gospodarce nieruchomościami na rzecz Marzeny Kruk;

- zwrotów nieruchomości na podstawie przepisów Dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy na rzecz Marzeny Kruk;

- prowadzonych z udziałem mec. Roberta Nowaczyka spraw na podstawie Dekretu z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy jako pełnomocnika i na jego rzecz.

Lista pomocnicza

Jednocześnie dodaje, że miasto nie zamierza zarzucić śledczych tysiącami postępowań reprywatyzacyjnych. - Lista z Białej Księgi jest tylko pomocnicza dla prokuratury, żeby było wiadomo, który adres był zwrócony. Nie chodzi o postępowanie w sprawie wszystkich adresów – dodaje Milczarczyk.

Ratusz nie odpowiedział na pytanie, dlaczego zawiadomienia złożono dopiero teraz.

Sześć zawiadomień dotyczących nieprawidłowości przy zwrocie nieruchomości: trzech w Śródmieściu i trzech na Pradze Północ trafiło do prokuratury. Złożyli je burmistrzowie tych dzielnic: Piotr Kazimierczak i Wojciech Zabłocki (obaj z PiS).

skw/sk