"Wbijał nóż na oślep". Ruszył proces w sprawie zabójstwa w wydawnictwie

Warszawa

W piątek ruszył proces w sprawie głośnego zabójstwa w wydawnictwie Magnum-X z 2012 r. Prezes wydawnictwa Cezary S. jest oskarżony o zdetonowanie grantu i zaatakowanie nożem wiceprezesa Krzysztofa Zalewskiego, który zmarł.

Jak informuje PAP, przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga prokurator odczytuje akt oskarżenia. Cezaremu S., który został do sądu doprowadzony z aresztu, grozi dożywocie.

Może nie trwać długo

Prezes wydawnictwa Magnum X jest oskarżony o zabójstwo Krzysztofa Zalewskiego i usiłowanie zabójstwa Andrzeja U.

Jako oskarżyciel posiłkowy w procesie występuje wdowa po Zalewskim oraz drugi członek zarządu. Pełnomocnik wdowy mec. Piotr Kwiecień powiedział dziennikarzowi PAP, że opinia pirotechniczna jednoznacznie wskazuje, iż granat zdetonował oskarżony (zawleczka granatu wbiła mu się w ciało).

Proces może nie trwać długo. Prokuratura wniosła o przesłuchanie przed sądem kilkunastu świadków.

W akcie oskarżenia zapisano, że Cezary S. podczas spotkania zarządu wydawnictwa na Grochowie zdetonował ładunek wybuchowy. Ranni zostali Andrzej U. i Krzysztof Zalewski.

Obrażeń doznał również sam Cezary S. Wszyscy trzej mieli wybiec na korytarz. Wtedy S. miał chwycić za nóż i zadać Zalewskiemu kilkanaście śmiertelnych ciosów w brzuch i plecy na oślep.

Prezes wydawnictwa nie przyznał się do winy.

Ekspert od katastrofy smoleńskiej

Spółka Magnum X wydaje magazyny poświęcone tematyce wojskowej, m.in.: Nowa Technika Wojskowa, Lotnictwo, Morze Statki i Okręty, Strzał i Poligon.

Krzysztof Zalewski w mediach, głównie prawicowych, występował jako ekspert w materiałach dotyczących katastrofy smoleńskiej. W 2011 roku startował do Sejmu z listy PiS w Warszawie zdobył 439 głosów i nie uzyskał mandatu.

Tak wyglądała akcja policji przy ulicy Grochowskiej, gdzie znajduje się siedziba wydawnictwa Magnum X:

W wydawnictwie Magnum X 48-latek zaatakował nożem mężczyznę
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

bf,PAP/ran