"Wawa to jawa, Wawa to sny". Masa Powstańcza w rytmie reggae

Warszawa

Muzeum Powstania WarszawskiegoMasa Powstańcza szlakiem wiślanej przeprawy i nocnych patroli

Dwoje rowerzystów jedzie przez Warszawę. Chcą dojechać do Muzeum Powstania Warszawskiego, by wystartować w Masie Powstańczej. W tle brzmi muzyka reggae, a jeden z powstańców mówi "Oni pamiętają, pamiętajcie i Wy". Zobacz spot promujący sobotni przejazd rowerzystów w hołdzie Powstaniu.

- To miasto budzi mnie codziennie. To ma stolica, ona ma energię. Warszawa to jawa, Warszawa to sny – śpiewa Rastamaniek w klipie promującym Powstańczą Masę. Rytmy reggae przechodzą w popularny szlagier "Warszawa da się lubić", zaśpiewany przez Karolinę Cichą.

Rowerzyści na klipie mijają m.in. stadiony Legii i Narodowy, pomnik Chwała Saperom, czy most Gdański, by dojechać do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam wita ich jeden z powstańców. Edmund Baranowski "Jur" mówi: "Oni pamiętają, pamiętajcie i Wy". W ten sposób zaprasza na siódmą z rzędu już Masę Powstańczą, która pierwszy raz pojedzie na prawą stronę Wisły.

To już tradycja

Masa Powstańcza odbywa się zawsze w pierwszą sobotę sierpnia. Trasy nie są przypadkowe. W roku 2008 np. rowerzyści przejechali śladami powstańczych barykad, przed rokiem zaś - Powstańczej Poczty Polowej. W najbliższą sobotę tematem przewodnim będą rzeczne patrole oraz przeprawa wiślana, wydarzenia związane z powstaniem na Pradze.

Tegoroczna trasa

Masa Powstańcza wystartuje tradycyjnie spod Muzeum Powstania Warszawskiego o 17.00.

Impreza przeznaczona jest dla 2000 osób, z czego 1700 zarejestrowało się przez internet. 3 sierpnia, od godz. 14.30 na starcie na chętnych będzie się czekało 300 wolnych miejsc.

Ulicami Towarową i Okopową peleton dotrze do ronda Zgrupowania AK Radosław, a następnie przejedzie mostem Gdańskim na drugą stronę Wisły. Później przemieszczać się będzie na południe wzdłuż rzeki. Dalej mostem Łazienkowskim, Książęcą, przez Śródmieście oraz Ochotę z powrotem do punktu startu.

Rowerzystom towarzyszyć będą powstańcze melodie nagrane przez zespoły De Press, Morowe Panny oraz Lao Che do tekstów poety i żołnierza AK Tadeusza Gajcego. Poza tym, podczas przejazdu, z auta, o historii powstańczej Pragi opowie politolog dr Krzysztof Mikołajewski.

Trasa Masy Powstańczej
tvn24.pl