Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Watykan się zgodził: na kościelnej działce stanie wieżowiec

  TVN Warszawa


  Po trzech latach namysłu Stolica Apostolska zgodziła się, by kuria warszawska wniosła do spółki z firmą BBI Development grunt na rogu Emilii Plater i Nowogrodzkiej. Na działce ma stanąć wieżowiec.

  Po trzech latach namysłu Stolica Apostolska zgodziła się, by kuria warszawska wniosła do spółki z z firmą BBI Development grunt na rogu Emilii Plater i Nowogrodzkiej. Na działce ma stanąć wieżowiec.

  O tym, że deweloper chce stawiać wieżowiec na działce kurii w centrum miasta pisaliśmy już w 2012 roku. Powołana została wtedy spółka celowa, z większościowym udziałem kościoła. Grunt na rogu Emilii Plater i Nowogrodzkiej należał do parafii św. Barbary. Na przekazanie ziemi spółce zgodzić musiał się Watykan.

  Obu podmiotom udało się uzyskać pozwolenie na taką transakcję, o czym BBI Development poinformowała w komunikacie giełdowym.

  - Archidiecezja wniosła (do spółki - red.) wkład pieniężny w wysokości 10 000 zł, zaś Parafia wniosła za zgodą Stolicy Apostolskiej wkład niepieniężny w wysokości 34 609 000 zł w postaci prawa użytkowania wieczystego oraz udziału w prawie własności nieruchomości położonych w Warszawie przy ul. Emilii Plater oraz Nowogrodzkiej wraz z prawem własności posadowionych na nich budynków – czytamy w piśmie.

  Z kolei BBI ma wnieść do spółki stopniowo 21 mln złotych oraz zapewnić „kompleksowe usługi zarządzania projektem deweloperskim, a także prace architektoniczne oraz usługi zarządzania finansowego”.

  Postawią wieżowiec

  Budynek ma stanąć w miejscu, gdzie kilka lat temu działała niewielka stacja benzynowa. Będzie się składał z dwóch równoległych skrzydeł i łącznika między nimi. W sumie ma mieć ponad 50 tysięcy metrów powierzchni użytkowej (dla porównania budowany na Woli, 220-metrowy Spire to około 100 tysięcy).

  Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy znany będzie ostateczny projekt ani tym bardziej, kiedy mogą zacząć się prace. Raczej nie będzie natomiast problemów z pozwoleniem na budowę. Jak przypomina "Gazeta Stołeczna", budynek uwzględniono w projekcie miejscowej planu zagospodarowania, szykowanym dla tego terenu. Plan jest gotowy, ale nie wiadomo, kiedy zajmie się num Rada Warszawy.

  BBI Development to duży warszawski deweloper. Realizuje m.in. inwestycję na terenie dawnej Fabryki Wódek Koneser. Zbudował też wieżowiec z centrum handlowym na Placu Unii, w miejscu SuperSamu, a lada chwila zacznie budowę biurowca w miejscu dawnego Sezamu.

  jb/r