Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

WAT: Studenci biegali w pełnym rynsztunku. Trzech zasłabło, jeden zmarł

Warszawa

TVN24Do zdarzenia doszło na WAT

Było ponad trzydzieści stopni, a podchorążowie z Wojskowej Akademii Techniczna biegali w pełnym rynsztunku. Trzech zasłabło, jeden zmarł. Prokuratura już wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Do zdarzenia doszło 11 czerwca. – W godzinach porannych, podczas programowych zajęć z wychowania fizycznego doszło do zasłabnięcia trzech podchorążych, jeden zmarł – powiedziała krótko rzeczniczka WAT Ewa Jankiewicz.

Prokuratura bada sprawę

Więcej szczegółów usłyszeliśmy w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Według informacji śledczych zajęcia – podczas których doszło do tragicznego zdarzenia – rozpoczęły się około godziny 8.30. Zadaniem studentów było przebiegniecie 10 kilometrów z "oporządzeniem", czyli z całym rynsztunkiem wojskowym. A przypomnijmy, tego dnia temperatury w Warszawie przekraczały 30 stopni.

To właśnie podczas tych zajęć miało zasłabnąć trzech studentów. Jeden z nich stracił przytomność i został zabrany do szpitala. Tam następnego dnia zmarł.

"Nieumyślne spowodowanie śmierci"

- W czwartek wszczęliśmy śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego oraz nieumyślnego spowodowania śmierci – mówi Mirosława Chyr z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jak dodaje, sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa na Ursynowie.

- Prokuratura zleciła żandarmerii wojskowej przesłuchanie świadków. Zabezpieczyliśmy już dokumentację szkoleniową oraz medyczną – opisuje Chyr.

Ponadto, w czwartek została zlecona sekcja zwłok studenta.

Czy zajęć nie można było odwołać?

Rzeczniczka WAT-u pytana o to, czy zajęć nie można było odwołać, nie odpowiedziała na pytanie. Powiedziała, że uczelnia czeka na wyniki prokuratorskiego śledztwa.

Zapewniła, jednak, że każdy student – zanim dostanie się na WAT - musi przejść odpowiednie badania.

kz/r