"Wasze dążenie do wolności przykładem dla zniewolonych narodów"

Najnowsze

TVN24Fragment mszy

- Warto przypomnieć ten wasz wkład w europejskie dziedzictwo i to, że wasze dążenia wolnościowe stały się inspiracją i przykładem dla innych zniewolonych narodów Europy Środkowej i Wschodniej, by odważniej podjąć walkę o wolność - podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podczas mszy za wolność w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Watykański hierarcha przypomniał w homilii słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane w czerwcu 1979 r. w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".

Jak podkreślił, nikt wtedy nie mógł przypuszczać, że słowa papieża wypowiedziane w Warszawie, Częstochowie, Gnieźnie i Krakowie, już po roku przyniosą pierwsze owoce.

"Duch Święty dał impuls"

- Słowo Boże głoszone przez papieża i jego modlitwa poskutkowały. Duch Święty dał ludziom potężny impuls, by zaczęli się organizować i stanowczo upominać o swoje prawa. W konsekwencji w roku 1980 powstała Solidarność, której działalność walnie przyczyniła się do odzyskania przez Polaków wolności - mówił kard. Parolin.

W dalszej części kazania przypomniał, że Polacy przeszli przez smutny okres represji stanu wojennego.

- Były z wami kraje Europy Zachodniej i świata. Był z wami papież Jan Paweł II. To on wspierał, modlił się za Polskę, upominał się o słuszne prawa człowieka i narodu. Był z wami w kolejnych pielgrzymkach w roku 1983 i 1987. To wszystko doprowadziło, po ośmiu latach, po częściowo wolnych wyborach, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, do odzyskania w końcu upragnionej wolności - kontynuował Parolin.

"Bezkrwawa polska transformacja"

- Zdecydowaliście, że na siłę fizyczną będziecie odpowiadać wyłącznie siłą duchową. W odwadze życia prawdziwego i autentycznego dostrzegaliście jedyne, skuteczne remedium na przemoc i fałsz autorytarnego państwa. Bezkrwawa polska transformacja była wielkim zwycięstwem odwagi, rozsądku i moralności nad cynizmem poprzedniego systemu. Warto przypomnieć ten wasz wkład w europejskie dziedzictwo i to, że wasze dążenia wolnościowe stały się inspiracją i przykładem dla innych zniewolonych narodów Europy Środkowej i Wschodniej, by odważniej podjąć walkę o wolność - wysłannik Watykanu.

Pozdrowienia od Papieża Franciszka

Na koniec watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin przekazał pozdrowienie do zebranych od papieża Franciszka.

Dziękując za wspólną modlitwę, kard. Parolin - przywołując słowa papieża Jana Pawła II - podkreślił, że "droga do prawdziwej wolności jest nadal odległa, lecz wprowadzając pokój - bo tacy pragniemy być - możemy przekroczyć bariery".

Przekazując zgromadzonym pozdrowienie od papieża Franciszka, watykański hierarcha wskazał, że "mając na względzie wiele naglących potrzeb europejskiego kontynentu Ojciec Święty zachęca, by nasze wysiłki były skierowane na pokojową współpracę, promowanie dialogu i szczególnej troski o najbiedniejszych".

- Jego Świątobliwość modli się dzisiaj wraz z nami - dodał kard. Parolin.

Liczne głowy państw na mszy

Wśród koncelebrujących mszę byli: nowy prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

W mszy uczestniczyli: prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu - Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce, ludzie nauki i kultury, kombatanci oraz mieszkańcy stolicy.

Królowa Matylda, król Filip I Koburg, Bronisław Komorowski, Anna Komorowska PAP/ Leszek Szymański

Brali w niej udział również przedstawiciele innych państw, m.in.: belgijska para królewska - król Filip i królowa Matylda, Wielki Książę Luksemburga Henryk, prezydent Rumunii Traian Basescu, prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Preca wraz z małżonkiem, prezydent Łotwy Andris Berzins, wicepremier Portugalii Paulo Portas.

Kard. Parolin przyjechał do Polski na zaproszenie Komorowskiego i kard. Nycza.

PAP/bf//mz

Zdjęcie główne: PAP/ Leszek Szymański