"Warto wyjść z domu i zacząć działać". Ulicami przeszła Parada Seniorów

Najnowsze

Parada SeniorówTVN24
wideo 2/2

Warsztaty, piknik, panele dyskusyjne i międzypokoleniowa dyskoteka znalazły się w programie 4. Parady Seniorów "Dojrzali Wspaniali", która w sobotę pod hasłem "Siła wieku, człowieku!" przeszła ulicami Warszawy.

Według Weroniki Kolczyńskiej z fundacji "Zaczyn", zainteresowanie wydarzeniem rośnie. Rok temu w paradzie wzięło udział ok. 8 tys. osób. - W tym roku planujemy pobić dotychczasowy rekord i zgromadzić ponad 10 tys. uczestników. Będzie to największa impreza, jaką udało się zorganizować do tej pory dla seniorów w Polsce – powiedział Przemysław Wiśniewski, pomysłodawca parady i prezes fundacji. Parada wyruszyła w samo południe z ronda Charles'a de Gaulle'a w Warszawie i przeszła Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na teren Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zaplanowano "piknik pokoleń".

Manifestacja międzypokoleniowa

Organizatorzy zapowiadali, że "przemarsz ma być wspólną i radosną manifestacją solidarności międzypokoleniowej i siły drzemiącej w społeczności osób 60+". - Parada jest radosna, pełna entuzjazmu, uczestnicy niosą transparenty i balony. Chcemy powiedzieć "nie" stereotypom, według których osoby starsze są smutne, nie wychodzą z domów i oczekują od młodych tylko opieki. Chcemy też zaktywizować tych seniorów, którzy na co dzień nie są aktywni; powiedzieć im, że warto wyjść z domu i zacząć działać - wyjaśniła Kolczyńska. W programie znalazł się koncert zespołu "Tercet Egzotyczny", zaplanowano też międzypokoleniową potańcówkę, warsztaty, taniec w kręgu, naukę malowania henną i ćwiczenia ruchowe. Seniorzy mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych pod hasłem "Odważ się na zmiany", które poprowadzili m.in. Beata Pawlikowska, Krystyna Mazurówna, Konrad Gaca, Hanna Bakuła i Zbigniew Łuczyński. - Chcemy porozmawiać o tym, czy jesteśmy gotowi na zmiany w trzech sferach: psychiki, podróży i zmian zachodzących w naszym ciele - powiedziała Kolczyńska. Wszyscy chętni mogli też skorzystać z bezpłatnych badań słuchu i badań neurologicznych, w których została zbadana reakcja na bodźce zewnętrzne.

Od czterech lat

Pierwsza Parada Seniorów odbyła się cztery lata temu. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika. To ona - wraz z Radiem Pogoda - poprowadzi sobotnią potańcówkę. Kolczyńska zaznaczyła, że celem parady jest m.in. zwrócenie uwagi na kwestie demograficzne. "Społeczeństwo polskie się starzeje, podobnie jak cała Europa. Chcemy pokazać, że za zmianami demograficznymi powinny iść zmiany w polityce społecznej" - podkreśliła. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 r. liczba osób powyżej 80. roku życia wzrośnie z obecnych niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln osób.

Zobacz jak wyglądała parada w 2016 roku:

Parada Seniorów 2016TVN24
wideo 2/2

PAP/md/