Warsztaty, konsultacje, interaktywna mapa. Pomóż w ulepszeniu Veturilo

Warszawa

archiwumJakie będzie Veturilo po 2016 roku?

Mieszkańcy Warszawy podczas warsztatów, spotkań konsultacyjnych, a także mailowo będą mogli zgłaszać swoje uwagi na temat Veturilo. Miasto szykuje się do wdrożenia nowego systemu obsługującego miejskie rowery po 2016 r.

Umowa z obecnym operatorem sieci wypożyczalni miejskich rowerów, firmą Nextbike Polska, obowiązuje do końca 2016 roku. Wraz z wybraniem nowego, miasto chce zmodernizować system uwzględniając uwagi mieszkańców.

W tym celu, jak podał stołeczny ratusz, w czwartek rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące przyszłości miejskich rowerów. Konsultacje potrwają do 13 października. W ich ramach zaplanowano cykl warsztatów i spotkań.

Interaktywna mapa

Na warsztatach 15 września (godz. 17-20, Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9) i 17 września (godz. 18-20, Centrum Społeczne Paca 40, ul. Paca 40) będzie można zaproponować ulepszenia dotyczące rowerów, sposobu ich wypożyczania i podyskutować o taryfie.

Natomiast późniejsze spotkania konsultacyjne (22 września – 13 października) będą dotyczyły kwestii liczby i lokalizacji wypożyczalni. Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się tutaj.

Na potrzeby konsultacji ma zostać przygotowana interaktywna mapa, która ułatwi składanie propozycji i pozwoli na rozlokowanie stacji na terenie wybranego obszaru. Liczba stacji będzie się różniła w zależności od wybranego wariantu – obecnego, rozwojowego i maksymalnego.

Wszelkie uwagi można już zgłaszać mailowo – na adres veturilo@zdm.waw.pl.

Wykonawca koncepcji już jest

Rzeczniczka stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka poinformowała, że rozstrzygnięty już został przetarg na wykonawcę koncepcji na system rowerów publicznych po wygaśnięciu umowy z dotychczasowym operatorem. O tych poszukiwaniach informowaliśmy już w lipcu.

Wybrana została firma Via Vistula z Krakowa, a umowa została podpisana w ostatni poniedziałek. - Wykonawca ma przede wszystkim stworzyć koncepcję, jak ma wyglądać Veturilo od stycznia 2017 r. - powiedziała Gałecka.

Podkreśliła, że koncepcja będzie opierała się m.in. na wnioskach i sugestiach ze strony mieszkańców, w czym mają pomóc konsultacje społeczne.

Firma Via Vistula ma także przygotować całą dokumentację do postępowania na wyłonienie operatora po wygaśnięciu dotychczasowej umowy. - Postępowanie przetargowe na wybranie kolejnego operatora ma rozpocząć się w przyszłym roku - zapowiada rzeczniczka drogowców.

W tym sezonie udostępniono mieszkańcom między innymi rowerki dla dzieci:

Rowery VeturilKo
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

PAP/jb/b