Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Warszawskie żółwie dostaną oczko

Warszawa

Żółw błotny to gatunek chroniony

Żółwie błotne będą miały swoje oczko wodne w zoo. W szranki o kontrakt na budowę stanęły cztery firmy.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta właśnie otworzył oferty w przetargu. Opiewają na kwoty od 184,5 tys. zł do ponad 392 tys. zł. W ramach projektu w stołecznym zoo powstanie oczko wodne, a także zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt m.in. inkubatory i kamery termowizyjne. Zwycięzca przetargu będzie miał pięć miesięcy na wybudowanie obiektu.

Gatunek chroniony

Jak informuje ratusz, reintrodukcja żółwia błotnego to ponowne wprowadzenie do środowiska naturalnego młodych osobników tego gatunku. To właśnie w ramach projektu reintrodukcji w warszawskim zoo powstanie oczko wodne.

"Obecnie na Mazowszu, w stanie wolnym, żyje około 100 osobników tego gatunku. Liczymy, że wkrótce to się zmieni. Zwierzęta, które posłużą do odbudowy gatunku, pochodzić będą z Poleskiego Parku Narodowego lub siedliska z rejonu Chełmskich Parków Krajobrazowych" – czytamy w komunikacie z urzędu miasta.

- Reintrodukcja żółwia błotnego to działanie pionierskie, z którym jeszcze nikt na Mazowszu nie próbował się zmierzyć - mówił w październiku ub. r. Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Żółw błotny jest gatunkiem chronionym, znajdującym się w Czerwonej Księdze Zwierząt i posada status EN, czyli gatunku bardzo wysokiego ryzyka zagrożony wyginięciem.

PIERWSZE CHWILE ŻÓŁWIA. ZOBACZ, JAK SIĘ WYKLUWA:

Nowy mieszkaniec zoo
Warszawskie herpetarium

ran/pm