Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

"Warszawskie słoiki". Neon dla Warszawy wybrany

Warszawa

TVN24Słoiki symbolem Warszawy

Konkurs na "Neon dla Warszawy" rozstrzygnięty. 5462 osoby zagłosowały na pracę "Warszawskie słoiki". Już niebawem świetlna instalacja ma pojawić się w stolicy.

- Oddano 14 tysięcy głosów. Walka była zacięta i trwała do ostatnich sekund – czytamy w oświadczeniu organizatora konkursu, Muzeum Neonów. Zwycięska praca dostała ponad 5 tysięcy głosów, a przygotował ją duet Designlab: Magdalena Czepiewska i Karol Murlak.

W finałowym starciu drugie miejsce zajęła praca "Miło Cię widzieć" Mariusza Lewczyka; trzecie "+48 22" grupy projektowej LINIAPROSTA Krzysztof Lewandowski, Piotr Nowocień. Czwarta lokata przypadła projektowi "Wirujący bączek" Pauliny Karwowskiej. Najmniej głosów powędrowało do neonu "Sieć powiązań" Pawła Żołyńskiego.

"Odczarować skojarzenia"

Taki sam układ miejsc wyłonił się w internetowej sondzie tvnwarszawa.pl, gdzie na pracę "Warszawskie słoiki" zagłosowało ponad sześć tysięcy osób.

- Chcemy odczarować negatywne skojarzenia ze słowem "słoik". Chodziło o pokazanie, że my rodowici jesteśmy otwarci na przyjezdnych, chętnie wymieniamy doświadczenia, tworzymy ten koktail i energię – współautorka zwycięskiego projektu Magdalena Czepiewska.

Internauci przyjęli zwycięski projekt raczej krytyczne. - Przebijają się jednak głosy, że pozwoli to ocieplić wizerunek słoików i przełamać lody w odwiecznej dyskusji na temat przyjezdnych i rodowitych warszawiaków – zwraca uwagę Witold Urbanowicz z Muzeum Neonów.

Wystawa przy Mińskiej

Laureat konkursu otrzyma dwa tysiące złotych, a jego praca zostanie zrealizowana i umiejscowiona w przestrzeni miejskiej Warszawy. Organizatorzy konkursu nie podają na razie miejsca i terminu w jakim zawiśnie neon.

Na razie prace będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, w najbliższą sobotę, 18 maja o godz. 19 w Muzeum Neonów (Soho Factory, ul. Mińska 25 w Warszawie).

Organizatorami konkursu są Muzeum Neonów i jego mecenas RWE Polska. Konkurs wspierają merytorycznie Akademia Sztuk Pięknych oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Patronat nad konkursem objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nowy neon powstanie w stolicy
TVN24
Designlab: Magdalena Czapiewska, Karol Murlak (projekt „Warszawskie Słoiki“)
materiały organizatora

bf//ec