Warszawskie powodzie sprzed lat

Warszawa

nacWysoka woda sprzed laty

Warszawa w XIX i XX wieku bardzo często zmagała się ze skutkami ulewnych deszczy. Jedną z największych powodzi była ta z 1934 roku. Intensywne opady w dniach 13-17 lipca podniosły dorzecze Dunajca. Fala powodziowa spłynęła do Wisły. W Warszawie rzeka wylała parę dni później. Wtedy odnotowano polski rekord opadów, kiedy to 16 lipca na Hali Gąsienicowej spadło 255 l/mkw. deszczu.

W XIX wieku powodzie nawiedzały cyklicznie Warszawę. Franciszek Galiński w "Gawędach Warszawskich" pisał, że najgorsze były ty, które pojawiały się pod koniec zimy tzw. marcówki. Przerażenie budziły również jakubówki, występujące pod koniec lipca. Najgorzej powodzie znosiło warszawskie Powiśle. Mieszkańcy tej części stolicy w trakcie powodzi musieli uciekać, by przetrwać tragedię. Później wybudowano tam bulwary, które chroniły przed zalaniem okolicznych terenów.

XX wiek

W XX wieku Warszawa również zmagała się ze skutkami ulewnych deszczy. Miasto przygotowało się na jej nadejście powodzi usypując wały.

Powódź stulecia

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Skutki ulew i powodzi można zobaczyć w Narodowym Archiwum Cyfrowym, który dysponuje materiałami archiwalnymi z XX wieku.

W prototypie Zbiorów NAC on-line – audiovis, internauci znajdą 110tysięcy fotografii oraz około 15 tysięcy opisów nagrań. Ilość obiektów dostępnych on-linebędzie się zwiększać wraz z postępem digitalizacji zbiorów Narodowego ArchiwumCyfrowego.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNMETEO.PL