Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

"Warszawskie Kaśki" mają wykonawcę. Wiosną mają stanąć pierwsze poidełka

Warszawa

materiały prasoweWizualizacja źródełka

Miasto rozstrzygnęło przetarg na produkcję źródełek. 177 poidełek - wzorowanych na Grubej Kaśce - ma pojawić się do końca przyszłego roku. Pierwsze, jak zapowiada ratusz, staną już wiosną, choć słowo "już" może być nadużyciem. Realizacja źródełek była kilkukrotnie przekładana przez urzędników.

- Mieszkańcy chętnie sięgają po warszawską kranówkę. Teraz będzie ona również dostępna w przestrzeni miejskiej. Publiczne źródełka spotkamy przy głównych punktach stolicy. Ujęcia wody zostały zaprojektowane tak, by korzystali z nich zarówno dorośli jak i dzieci - zapowiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Dzięki specjalnym misom z poidełek będą mogły pić również zwierzęta. Ratusz liczy, że inwestycja przyczyni się do zmniejszenia liczby zużywanych plastikowych butelek, co z kolei może pozytywnie wpłynąć na nasze środowisko.

Pomysł mieszkańca

Miejskie źródełka pierwotnie były inicjatywą zgłoszoną w budżecie partycypacyjnym na 2017 rok, która zyskała poparcie mieszkańców. Autor projektu Maciej Czapliński - zachęcony pierwszym sukcesem - zgłaszał analogiczne propozycje w kolejnych lokalizacjach. Ratusz postanowił podejść do sprawy kompleksowo. Połączył zadania i ogłosił konkurs na projekt poidełka. Wygrała go pracownia Paulina Lis-Meldner Design Studio.

Zwycięska praca nawiązuje wyglądem do Grubej Kaśki, która pobiera wodę spod dna Wisły.

Wizualizacja miejskich poidełek
UM Warszawa

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, realizacja poidełek była wiele razy przekładana. Według początkowych planów, miały powstać w roku 2017, potem na lato 2018 roku. Aktualny termin to przyszły rok. Do jego końca powstanie 177 źródełek, a koszt ich realizacji wyniesie blisko 3,7 miliona złotych. Autorami opracowania instalacyjnego są mgr inż. Adam Kozłowski oraz mgr inż. Jerzy Kozłowski. Niedługo ratusz ma wyłonić też wykonawcę samego montażu instalacji.

"Najwyższe standardy"

- Zależało nam, aby montowane źródełka spełniały najwyższe standardy jakości, były bezpieczne, higieniczne a zarazem komfortowe dla mieszkańców. Wybraliśmy już wykonawcę, który spełni nasze restrykcyjne normy. Docelowo blisko 50 publicznych kraników z pitną wodą pojawi się już wiosną. Planujemy również rozbudowanie projektu o kolejne punkty w stolicy - zapowiada Marek Piwowarski, dyrektor miejskiego Zarządu Zieleni.

Źródełka mają być podłączone do podziemnych hydrantów. W miejscach, gdzie nie będzie to możliwe, wykonawcy zamontują wodociągowe przyłącza. Bezpłatną wodę dostarczy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

"W warszawskich szkołach, jako w pierwszych w Polsce zamontowaliśmy już 255 źródełek z pitną wodą" - chwalą się urzędnicy warszawskiego ratusza. "Kraniki z warszawską kranówką, dają mnóstwo korzyści: kształtują zdrowy nawyk regularnego nawadniania u dzieci, pomagają odzwyczaić się od picia słodzonych napoi, a także zapobiegają próchnicy" - dodają.

Projektant o źródełkuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kw/mś