Warszawski Indeks Powietrza. Uczelnia zbada smog

Stowarzyszenie Miasto Jest NaszeSmog nad Warszawą

Warszawski Indeks Powietrza czyli system, który pozwoli ocenić, jak zła jest sytuacja w stolicy, powstanie jeszcze w tym roku. Zajmą się tym naukowcy ze stołecznej Politechniki.

Umowa między miastem i uczelnią została podpisana w piątek przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz i rektora profesora Jana Szmidta.

- Temat zanieczyszczeń jest modny i ważny. Więcej mieszkańców chce wiedzieć jaki, jest stan powietrza, którym oddychają - mówiła podczas konferencji prezydent miasta. - Chcemy korzystać z potencjału i eksperckiej wiedzy politechniki, oddając sprawę w ręce fachowców, aby to oni stworzyli wiarygodny Warszawski Indeks Powietrza - dodawała.

Będzie aplikacja

System ma prezentować aktualne i prognozowane wskaźniki jakości powietrza. - Będzie zawierał też informację, czy jest ono szkodliwe dla zdrowia - zapowiedział prof. Andrzej Kraszewski z PW.

Prognozy mają się pojawiać z tygodniowym wyprzedzeniem, na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej. Jak zapowiedział wiceprezydent Michał Olszewski, wstępna wersja programu ma zostać uruchomiona jeszcze w 2016 roku.

- WIP będzie stanowił ważną wskazówkę dla władz, jak realizować politykę dotyczącą czystości powietrza. W jaki sposób myć ulice, kiedy stężenie pyłów jest wysokie albo jak zapobiegać niektórym zjawiskom transportowym - tłumaczył.

Inwestycja będzie częściowo finansowana z budżetu miasta, a częściowo z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak walczyć ze smogiem?

Warszawski Indeks Powietrza to jeden z elementów planu gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy. Rada miasta uchwaliła go w grudniu ubiegłego roku. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, jednym z głównych założeń jest poprawa jakości powietrza dzięki rozwojowi centralnej sieci ciepłowniczej, a tym samym - ograniczeniu indywidualnych źródeł spalania. Na poprawę ma też wpłynąć modernizacja elektrociepłowni i realizacja wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju transportu miejskiego.

W ostatnich tygodniach coraz częściej mówi się o złym stanie powietrza w Warszawie. Miejscy aktywiści alarmują, że smog zagraża zdrowiu i domagają się od władz interwencji.

Warszawiacy radzą urzędnikom, jak walczyć ze smogiem:

kw/r

Warszawiaków sposoby na smog
Warszawiaków sposoby na smogMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze

Pozostałe wiadomości