Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Warszawski Indeks Powietrza. Uczelnia zbada smog

Warszawa

Stowarzyszenie Miasto Jest NaszeSmog nad Warszawą

Warszawski Indeks Powietrza czyli system, który pozwoli ocenić, jak zła jest sytuacja w stolicy, powstanie jeszcze w tym roku. Zajmą się tym naukowcy ze stołecznej Politechniki.

Umowa między miastem i uczelnią została podpisana w piątek przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz i rektora profesora Jana Szmidta.

- Temat zanieczyszczeń jest modny i ważny. Więcej mieszkańców chce wiedzieć jaki, jest stan powietrza, którym oddychają - mówiła podczas konferencji prezydent miasta. - Chcemy korzystać z potencjału i eksperckiej wiedzy politechniki, oddając sprawę w ręce fachowców, aby to oni stworzyli wiarygodny Warszawski Indeks Powietrza - dodawała.

Będzie aplikacja

System ma prezentować aktualne i prognozowane wskaźniki jakości powietrza. - Będzie zawierał też informację, czy jest ono szkodliwe dla zdrowia - zapowiedział prof. Andrzej Kraszewski z PW.

Prognozy mają się pojawiać z tygodniowym wyprzedzeniem, na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej. Jak zapowiedział wiceprezydent Michał Olszewski, wstępna wersja programu ma zostać uruchomiona jeszcze w 2016 roku.

- WIP będzie stanowił ważną wskazówkę dla władz, jak realizować politykę dotyczącą czystości powietrza. W jaki sposób myć ulice, kiedy stężenie pyłów jest wysokie albo jak zapobiegać niektórym zjawiskom transportowym - tłumaczył.

Inwestycja będzie częściowo finansowana z budżetu miasta, a częściowo z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak walczyć ze smogiem?

Warszawski Indeks Powietrza to jeden z elementów planu gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy. Rada miasta uchwaliła go w grudniu ubiegłego roku. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, jednym z głównych założeń jest poprawa jakości powietrza dzięki rozwojowi centralnej sieci ciepłowniczej, a tym samym - ograniczeniu indywidualnych źródeł spalania. Na poprawę ma też wpłynąć modernizacja elektrociepłowni i realizacja wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju transportu miejskiego.

W ostatnich tygodniach coraz częściej mówi się o złym stanie powietrza w Warszawie. Miejscy aktywiści alarmują, że smog zagraża zdrowiu i domagają się od władz interwencji.

Warszawiacy radzą urzędnikom, jak walczyć ze smogiem:

kw/r

Warszawiaków sposoby na smog
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl