Warszawska starówka droższa niż krakowska

Warszawa

Maciej Wężyk /tvnwarszawa.plStare Miasto

Mieszkania stołecznej starówce wciąż są droższe niż na Starym Mieście w Krakowie - wynika z najnowszych danych pośredników. Za metr kwadratowy mieszkania na warszawskiej starówce trzeba zapłacić średnio 15 tys. zł, w krakowie - 12,5 tys. zł.

Mimo wielu różnic, które charakteryzują starówki, to ta warszawska wciąż trzyma ceny. Marcin Drogomirecki z serwisu Oferty.net zwraca uwagę na jedną z najwazniejszych - W Krakowie Stare Miasto to niemal wyłącznie stare, stylowe kamienice. Tymczasem w doszczętnie zniszczonej przez wojnę Warszawie historyczna część miasta to stylizowane na kamienice budynki wybudowane 60 lat temu, głównie z niewielkimi mieszkaniami, niskimi kondygnacjami i nielicznymi tylko autentycznymi detalami architektonicznymi - zauważa w rozmowie z PAP.

Krakowska starówka to centrum

- Zakup mieszkania na Starym Mieście w Krakowie jest źródłem nie tylko satysfakcji z poczucia obcowania z historią, ale także z życia w centrum miasta, a także z wygody, jaką daje bliskość sklepów, restauracji, punktów usługowych, komunikacji, placówek kultury - mówi w rozmowie z PAP Drogomirecki. - Na warszawskiej Starówce jest słaba infrastruktura niezbędna do codziennego życia i brakuje miejsc parkingowych - dodaje.

Stolica najdroższa

Ceny mieszkań w tej części Warszawy są jednak wyższe niż Krakowie. Średnie ceny za metr mieszkania na Starówce w stolicy to: ulica Świętojańska - 20,3 tys. zł, Krzywe Koło - 17,5 tys. zł, Piwna - 16 tys. zł, Freta - 15,5 tys. zł, Franciszkańska - 13,5 tys. zł, Brzozowa - 13 tys. zł, Bednarska - 12 tys. zł, Świętojerska - 11,8 tys. zł, Długa - 11,3 tys. zł.

Wśród ofert ze starówki znajdziemy np. luksusowy apartament o powierzchni 150 m kw. przy Rynku, który kosztuje 4,6 mln zł, czyli 30,6 tys. zł za m kw., czy mieszkanie 72 m kw. w kamienicy z widokiem na rynek za 1,4 mln zł (19,4 tys. zł za m kw.).

Również w Krakowie niektóre nieruchomości osiągają bardzo wysokie ceny. Luksusowy apartament o powierzchni 166 m kw. zlokalizowany w odrestaurowanym budynku przy Rynku Głównym został wystawiony na sprzedaż za 3,8 mln zł (22,8 tys. zł za m kw.), a apartament o powierzchni 145 m kw., położony u zbiegu ulic św. Krzyża i św. Tomasza - za 2,6 mln zł (17,9 tys. zł za m kw.). Za trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 96 m kw. w kamienicy z 1790 r. przy ul. Szewskiej właściciel życzy sobie 1,9 mln zł (20,6 tys. zł za m kw.)

Jeśli chodzi o średnie ceny, to według serwisu Oferty.net do najdroższych ulic w Krakowie należą: Rynek Główny (19,9 tys. zł za m kw.), Floriańska (15,9 tys. zł za m. kw.,), Zamenhofa (12,1 tys. zł za m kw.), Plac Na Groblach (11,5 tys. zł za m kw.), Wielopole i Retoryka (10,5 tys. zł za m. kw.).

PAP/mjc/ec