Warszawska stacja w rankingu CNN. "Wygląda, jakby zbudowało ją UFO"

Warszawa

wikipedia / CNNStacja metra plac Wilsona

Stacja Plac Wilsona znalazła się w rankingu "Najbardziej imponujących stacji metra" amerykańskiego portalu CNN Travel.

Uhonorowane miejsca przeczą stereotypowi na temat stacji metra, jakoby były one ciemnymi, opuszczonymi miejscami, gdzie podróżni mogą łatwo zarazić się chorobą zakaźną, przenoszoną przez anonimowych pasażerów.

W zestawieniu CNN Travel znalazło się 17 stacji z całego świata. Wśród wyróżnionych jest między innymi: stacja Westminster z Londynu, Toledo z Neapolu, Komsomolskaja z Moskwy czy Fulton w Nowym Jorku.

"Budowana przez UFO?"

Warszawską stację porównano do przystanków zbudowanych przez Rosjan. "Sowieci zbudowali wiele nietypowych stacji, ale Plac Wilsona, pokazuje, że w kapitalistycznej Polsce też można pięknie budować" – napisano w artykule.

W ciekawy sposób oceniono futurystyczny wygląd stacji. "Może się wydawać, że została zbudowana przez UFO" – podkreślono w rankingu.

Kolejna nagroda

Stacji Plac Wilsona została oddana dla ruchu w 2005 roku. Projekt stacji był nagradzany już kilkukrotnie. W 2008 roku na konferencji Metrotrail W Kopenhadze Plac Wilsona został uznany najładniejszą stacją na świecie zbudowaną w ostatnich latach.

W lutym tego roku telewizja CNN umieściła stołeczną stację w rankingu najbardziej imponujących w Europie.

W listopadzie odbyły się dni otwarte na stacjach centralnego odcinka drugiej linii metra:

Zwiedzanie stacji Dworzec Wileński
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

jb/ran