Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Warszawska Droga Kultury

Warszawa

fot. urząd miasta/T.Nowak

Przedstawiciele warszawskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych chcą utworzyć wzdłuż skarpy wiślanej Warszawską Drogę Kultury. W środę w Pałacu Kultury i Nauki odbyło się spotkanie, podczas którego rozważano kształt przyszłej ścieżki. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, klubu sportowego "Warszawianka", Muzeum Narodowego w Warszawie i Senatu.

"Przed wojną warszawscy urbaniści i architekci wymyślili, by na skarpie warszawskiej umieścić ciąg różnych instytucji. Chcieli też, by Zamek Królewski był połączony z tymi instytucjami ścieżką spacerową, równoległą do Traktu Królewskiego. Plany te pokrzyżowała wojna. Teraz jest czas, kiedy instytucji na skarpie jest więcej. Ważne byłoby połączenie ich linią, szlakiem wzajemnie promujących się instytucji i taka jest idea" - powiedział PAP w środę Jarosław Chołodecki ze Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej.

Szlak z mapą

Stowarzyszenie jest inicjatorem powstania Warszawskiej Drogi Kultury, która miałaby obejmować szereg instytucji kulturalnych i naukowych.

"Chcielibyśmy, by ten szlak był opisany. By powstała mapa, dzięki której zwiedzający i turyści mogliby odkrywać kolejne punkty znajdujące się na wytyczonym szlaku" - mówił Chołodecki. Dyrektor stołecznego Muzeum Historii Polski, Robert Kostro, dodał, że dobrym posunięciem byłoby opracowanie przetłumaczonego na obce języki przewodnika po Warszawskiej Drodze Kultury.

Od Cytadeli

Dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Joanna Bojarska zaproponowała, by na Drodze Kultury znalazło się m.in. powstające Centrum Interpretacji Zabytków, w którym opisywane będzie szczegółowo warszawskie Stare Miasto.

Warszawska Droga Kultury miałaby rozpoczynać się na Cytadeli, gdzie w przyszłości będzie się znajdować Muzeum Wojska Polskiego, i kończyć w Królikarni. Na szlaku miałyby znaleźć się m.in. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Zamek Królewski, Dom Spotkań z Historią, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowe, Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Historii Polski i Klub Sportowy "Warszawianka".

PAP/ran