Warszawscy gimnazjaliści w światowej czołówce

Warszawa

Evidence InstituteWyniki PISA 2015

Stołeczni gimnazjaliści znakomicie wypadli w najnowszym badaniu PISA 2015. To Międzynarodowy Program Oceny Umiejętności uczniów OECD - najbardziej miarodajne porównanie umiejętności uczniów na świecie.

Do badania PISA losowane są konkretne szkoły, a potem konkretni uczniowie z całego świata. W kolejnych edycjach wyniki Warszawy nalezą do najwyższych na świecie, czym pochwaliła się na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz:

"Wykres pokazuje średnią z wyników z rozumowania w naukach przyrodniczych, matematyce i czytaniu ze zrozumieniem. Wyniki zostały policzone po wyłączeniu wpływu statusu społeczno-ekonomicznego rodzin uczniów, a więc porównywani są uczniowie, którzy mają podobne warunki materialne i zasoby edukacyjne" - pisze dr Maciej Jakubowski, dyrektor Evidence Institute - organizacji pozarządowej zajmującej się edukacją, która opracowała zestawienie.

Dużo lepsze wyniki niż piętnastoletni mieszkańcy Warszawy osiągają tylko uczniowie z Japonii. Co nie zmienia faktu, że młodzi warszawiacy należą do światowej czołówki i wyprzedzają swoich rówieśników z innych dużych miast w Europie.

Losowa próba PISA 2015 w Warszawie objęła 138 uczniów z 5 gimnazjów. "Co prawda liczba uczniów z Warszawy, którzy zostali wylosowani do badania PISA jest zazwyczaj niewielka (około stu kilkudziesięciu uczniów z kilku szkół), to jednak na przestrzeni wszystkich badań PISA próba warszawskich uczniów jest już znaczna i pozwala na porównania z uczniami z innych dużych miast w krajach OECD" - komentuje Jakubowski.

Wyciągnięcie z raportu PISA danych dotyczących Warszawy jest możliwe, bo miejscowości są tam dzielone ze względu na ludność. Jedną z nich kategorii jest "miasto powyżej miliona mieszkańców", a takie jest w Polsce tylko jedno.

Polscy uczniowie mają też swoje kłopoty. Zobacz materiał o remoncie SP77:

Spór wokół remontu SP77
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

mś/r