Warszawiacy zdecydują o budżecie miasta? "Niewykluczone"

Warszawa

archiwum TVNBędzie budżet obywatelski w stolicy?

Władze Warszawy sondują pomysł budżetu obywatelskiego, czyli takiego, w którym pieniądze są przeznaczane na realizację projektów mieszkańców. Pilotaż prowadzony jest w Domu Kultury Śródmieście. - Niewykluczone, że będziemy chcieli wprowadzić to rozwiązanie w większej skali - powiedziała PAP Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Sopot, Poznań, ElblągIdea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu udziału i wpływu obywateli na finanse miasta. Część pieniędzy budżetu miejskiego zarezerwowana jest na realizację projektów mieszkańców miasta, np. budowę placów zabaw czy remonty chodników. Takie rozwiązania ma już m.in. Sopot, Poznań, Elbląg wprowadzi je także Łódź. Warszawa nie ma budżetu obywatelskiego. Pilotażowo wprowadzany jest w Domu Kultury Śródmieście, gdzie mieszkańcy zdecydują o podziale środków programowych w wysokości 600 tys. zł. - To pierwsza jaskółka dla Warszawy. Zobaczymy czy mieszkańcy się zaangażują, czy to rozwiązanie się sprawdzi - powiedziała PAP Kłąb.

Pracuje ponad 20 osóbJa wyjaśniła rzeczniczka Śródmieścia Urszula Majewska, prace nad budżetem obywatelskim domu kultury podzielono na trzy etapy. Najpierw mieszkańcy uczyli się zasad konstruowania budżetu, wydawania środków, wyszczególnili też priorytety działań. Teraz zostaną zgłoszone projekty, a 24 listopada odbędzie się głosowanie nad propozycjami. Powiedziała, że nad budżetem pracuje ponad 20 osób. Podkreśliła, że celowo nacisk został położony na edukację, zapoznanie się z tworzeniem budżetu, funkcjonowania jednostki. W budżetach dzielnic na 2013 r. nie przewidziano środków na budżety obywatelskie. Rzecznicy m.in. Ochoty, Woli, Pragi Południe mówili PAP, że budżety dzielnic stanowią załączniki do budżetu miejskiego, dlatego władze dzielnic mają ograniczone możliwości dotyczące wydawania środków. Podkreślali jednak, że odbywają się konsultacje społeczne, a część środków m.in. na projekty kulturalne jest przydzielana w konkursach.

Co na to prezydent? Radny SLD Krystian Legierski na czwartkowej sesji Rady Warszawy bezskutecznie proponował włączyć do porządku obrad informację prezydent Warszawy na temat budżetu obywatelskiego w Warszawie. Jak wyjaśnił PAP, chciał dowiedzieć się, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz widzi zasadność takiego budżetu, a jeśli tak, to w jakim kształcie. Zaznaczył, że jego klub jest gotowy przygotować projekt uchwały w sprawie wprowadzenia budżetu obywatelskiego. PAP/ran//b