Warszawiacy zadowoleni z życia w stolicy, ale narzekają na służbę zdrowia

Warszawa

I. Gmyrek / urząd miastaNowy Świat

Warszawiacy są zadowoleni z życia w stolicy Polski. Większość chwali też komunikację miejską i czuje się tu bezpiecznie. Negatywnie oceniają za to dostęp do służby zdrowia, i poziom hałasu w mieście. Takie wnioski płyną z raportu Komisji Europejskiej o jakości życia w Europie.

Pod lupę wzięto mieszkańców 79 miast i czterech obszarów otaczających Ateny, Lizbonę, Manchester i Paryż. Ankietowano około 500 osób z każdego z tych miejsc. Sama Warszawa znalazła się wśród największych miast – z ludnością rzędu 1,5 mln. Ankieterzy poszli w teren pod koniec ubiegłego roku, a wyniki ich pracy opublikowano teraz.

Bezpiecznie i kulturalnie

Czego dowiedzieli się o mieszkańcach stolicy Polski?

90 proc. warszawiaków jest zadowolona z życia w tym właśnie miejscu. Minimalnie mniejsze zadowolenie wykazywali na przykład paryżanie i londyńczycy. Większe z kolei w Amsterdamie czy Helsinkach.

Wysoko Warszawiacy cenią również komunikację miejską (80 proc. ankietowanych jest na "tak"). To więcej pozytywnych głosów niż w Gdańsku, który był także brany pod uwagę. Dostęp do kultury ocenia pozytywnie 82 proc. osób w stolicy Polski, 79 proc. czuje się tutaj bezpiecznie. Z kolei stan czystości w mieście pozytywnie ocenia 64 proc. ankietowanych. To więcej niż w Rzymie, Atenach, Brukseli czy Berlinie.

Słaba służba zdrowia

Gorzej jest jednak ze służbą zdrowia. Aż 56 proc. warszawiaków jest niezadowolonych z dostępu do lecznic – to jeden z najniższych wyników na całej liście. Bardziej zadowoleni są mieszkańcy Krakowa, Gdańska i Białegostoku.

Warszawiacy nie kryją także niezadowolenia z poziomu hałasu w mieście. 53 proc. z nich ocenia tę kwestię negatywnie. Wśród europejskich stolic wyprzedzamy na tym odcinku m.in. Paryż, Rzym i Madryt. Ale jesteśmy w daleko w tyle za Lublaną, Rygą czy Dublinem. Z kolei na pytanie, czy łatwo znaleźć pracę w twoim mieście, 48 proc. warszawiaków powiedziało, że tak. To jednak jeden z lepszych wyników wśród wszystkich branych pod uwagę miast.

ZOBACZ CAŁY RAPORT

ran/roody