Warszawiacy pytają o śmieci. 800 telefonów na infolinię

Warszawa

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

Miejska infolinia o systemie gospodarowania odpadami rozgrzana do czerwoności. W pierwszym dniu obowiązywania nowej ustawy śmieciowej z pomocy konsultantów skorzystało 800 osób.

Numer 800 70 70 47 był w poniedziałek najważniejszym miejskim numerem wystukiwanym na klawiaturze telefonów przez mieszkańców stolicy.

Na specjalną infolinie dotyczącą gospodarowania odpadami pierwsze telefony rozdzwoniły się już kilka minut po godzinie 7:00. W sumie do godziny 16:00 konsultanci odebrali 800 połączeń.

- Najczęściej zadawane pytania dotyczyły deklaracji, stawek za wywóz odpadów, a także segregacji śmieci – wymienia Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Jak dodaje, mieszkańcy dopytywali również o dokładny termin pierwszej opłaty z wywóz śmieci w nowym systemie.

Zgłaszali przepełnione śmietniki

Wśród 800 telefonów były również 24 zgłoszenia odnośnie miejsc, gdzie zalegają odpady. Najczęściej były wskazywane altanki śmietnikowe. Jak wyjaśnia Kłąb wszystkie zgłoszenia przyjęto i sprawdzono.

W większości przypadków okazało się jednak, że we wskazanych miejscach dzisiaj śmieci miały być prawo nie odebrane ponieważ zgodnie z harmonogramem wywozu danej firmy ze wskazanych miejsc odbiera je na przykład w środę i piątek.

Nowe stawki

1 lipca w stolicy, wybrane w przetargu firmy miały zacząć odbierać śmieci od warszawiaków na nowych zasadach. Przygotowywana na ostatni gwizdek rewolucja nie wypaliła. Po protestach, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że część zapisów przetargu władze miasta powinny zmienić, a na to trzeba czasu.

W zamian władze miasta zaproponowały system przejściowy, który ma funkcjonować do końca tego roku ze stawkami niższymi, niż wcześniej zakładał ratusz.

bf//ec