Warszawiacy oddają hołd swoim bohaterom. Program obchodów

Warszawa

UM70. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia stolica oddaje hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Obchody 70. rocznicy wybuchu zrywu rozpoczną się już o 9.00 i potrwają przez cały dzień. Kulminacją będzie Godzina "W", czyli 17.00 kiedy miasto wstrzyma oddech i zatrzyma się na minutę.

Obchody 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego 1 sierpnia rozpoczną się o 9.00 przy ul. Filtrowej 68. Tam złożone zostaną kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

o godz. 10 tradycyjnie złożone zostaną wieńce i zapalone znicze w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Pomnik Mokotów Walczy 1944 upamiętnia powstańców z tej dzielnicy, żołnierzy Armii Krajowej pułku Baszta oraz innych oddziałów V obwodu 10 dywizji im. Macieja Rataja, walczących w dniach 1 sierpnia - 27 września 1944 r. Po uroczystości z parku im. Orlicz-Dreszera, jak co roku wyruszy Marsz Mokotowa, który przejdzie przed obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców z Baszty przy ul. Dworkowej.

Uroczystości 1 sierpnia
TVN24

O 11.30 uroczystości przeniosą się do Ogrodu Saskiego. Posadzone zostanie tam Drzewo Pamięci. Pół godziny później zaplanowano uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

O godz. 13.00 zostaną złożone wieńce przed pomnikiem generała Stefana Roweckiego "Grota" u zbiegu ulicy Chopina i Alej Ujazdowskich. Z kolei o godz. 14.00 odbędą się uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej.

Kulminacją obchodów będzie minuta ciszy o 17.00. Moment, w którym 70 lat temu wybuchło powstanie, przypomną także miejskie syreny, których dźwięk rozbrzmi na ulicach Warszawy. Warszawiacy oddadzą hołd walczącym przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przy grobie gen. Antoniego Chruściela Montera składane będą kwiaty.

Wyjątkowo będzie też nad Wisłą, gdzie odbędzie się uroczysty Rejs Powstańczy. Na rzece zabrzmią syreny i będą widoczne powstańcze sztandary. Spośród tradycyjnych łodzi drewnianych udział zgłosiły baty wiślane fundacji Szerokie Wody, Krypa "Basonia" Fundacji Ja Wisła, łodzie pasażerskie Aquatica, odrestaurowana Rowka fundacji Dom Wisły, łodzie Fundacji Wszystko Płynie. Łodzie uformują szyk na wysokości Podzamcza o godzinie 16:20.Posuwając się w górę rzeki armada przepłynie na wysokości brzegów, gdzie podczas Powstania Warszawskiego toczyły się walki pochłaniające tysiące ofiar. O godz. 17:00, w godzinę "W", na wysokości przystani rzecznej Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego (bulwar Flotylli Wiślanej pomiędzy Mostem Poniatowskiego a Płytą Desantu) jednostki staną w nurcie, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji "70 sekund ciszy na 70. rocznicę". Rozformowanie szyku nastąpi na wysokości Płyty Desantu.

O 19.00 zaczną się uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Modlitwa ekumeniczna zaplanowana jest przy pomniku "Polegli-Niepokonani".

W dniu rocznicy wybuchu Powstania warszawiacy będą mogli również zaśpiewać powstańcze piosenki. Koncert "Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane piosenki" zacznie się o 20.00 na placu Piłsudskiego.

O godz. 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone ognisko pamięci. Ogień zgaśnie - jak co roku - 2 października, w dniu upadku powstania.

O północy ruszy zaś premiera spektaklu-oratorium "Pamiętnik z Powstania warszawskiego" (także 2, 3, 4 sierpnia) w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zaapelowała, by godnie uczcić pamięć warszawskich powstańców:

Apel o godne uczczenie powstańców
TVN24

"Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku 1 sierpnia w godzinę W uczcili minutą ciszy pamięć o powstańcach warszawskich. W tym roku obchody będą miały nadzwyczajny charakter, świętujemy bowiem 70. rocznicę wybuchu Powstania, podczas którego do nierównej walki o wolność stanęli żołnierze Armii Krajowej i cywilni mieszkańcy stolicy. Ich postawa stała się dla następnych pokoleń wzorem determinacji, poczucia obowiązku i patriotycznego zaangażowania" - zaapelowała prezydent wraz z prezesami organizacji kombatanckich.

SPRAWDŹ MNIEJSZE UROCZYSTOŚCI W DZIELNICACH WARSZAWY

Zobacz archiwalne materiały z powstania:

Zdobycie PAST-y przez powstańców
archiwum TVN
Zrzuty z powietrza były za skromne
archiwum TVN24
Najcięższa broń Niemców. Moździerz oblężniczy "Ziu"
archiwum TVN
Koniec i niewola
archiwum TVN

lata/ran