Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Warszawiacy listy piszą w obronie więźniów

Warszawa

fot. Paweł Kula/PAP
fot. Paweł Kula/PAP
fot. Paweł Kula/PAP
fot. Paweł Kula/PAP
fot. Paweł Kula/PAP
fot. Paweł Kula/PAP
fot. Paweł Kula/PAP
fot. Paweł Kula/PAP
fot. Paweł Kula/PAP

Do niedzieli do godz. 12 w Warszawie można wziąć udział w 24 godzinnym maratonie pisania listów w obronie więźniów sumienia, organizowanym przez Amnesty International. Dzięki akcji co roku udaje się wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób - podaje PAP.

W Centrum Maratonu Pisania Listów (Teatr Dramatyczny w PKiN) w Warszawie maraton rozpoczął się po godz. 12. w sobotę, zakończy się w niedzielę o godz. 12. Przed godz. 19 w sobotę podano, że w stolicy napisano ponad 800 listów, w całej Polsce ponad 58 tys.

"Możemy mieć wpływ"

Mariusz, który w maratonie listów AI bierze udział pierwszy raz powiedział PAP, że namówiła go do tego koleżanka. - To sposób skutecznego wpływania na rządzących, na polepszenie sytuacji więzionych osób. Na razie napisałem jeden list - w sprawie białoruskiego opozycjonisty, który jest w więzieniu. Został skazany na pięć lat za poglądy polityczne - powiedział.

- Na świecie dzieje się wiele rzeczy, z którymi nie zawsze się zgadzamy - dzięki pisaniu listów możemy mieć na nie wpływ - powiedziała z kolei studentka Emilia. Na maratonie jest drugi raz. - Na razie napisałam jeden list w sprawie mężczyzny z Kamerunu, który przebywa w więzieniu w bardzo złych warunkach. W zeszłym roku napisałam ich pięć, więc i w tym roku będzie ich pewnie więcej - dodała.

Pisane ręcznie

Podczas maratonu za pomocą wideokonferencji nawiązano połączenie z Andrzejem Poczobutem ze Związku Polaków na Białorusi. Pytany o sprawę dwóch mężczyzn, skazanych na Białorusi na karę śmierci za zamach terrorystyczny w Mińsku, powiedział, że władze nie zdołały przekonać opinii publicznej, że są to osoby odpowiedzialne za zamach.

Podczas maratonu AI, listy są pisane ręcznie w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Ich sylwetki można znaleźć na stronie www.amnesty.org.pl. Do akcji może włączyć się każdy, kto chce tym osobom pomóc.

W tym roku są to m.in. więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku, Jemenka skazana na śmierć oraz Zhou Xiangyanga i jego żona Li Shanshan, praktykujący Falun Gong, którzy są obiektem represji ze strony chińskich władz.

W czasie tegorocznego maratonu statuetkę za całokształt pracy na rzecz praw człowieka wręczono dziennikarce Ewie Siedleckiej.

PAP/ran