Warszawiacy krytykują plakat. PiS rezygnuje z Powstania

Warszawa

Sondaż dla TVN24

66 procent warszawiaków skrytykowało użycie symbolu ”W” przez Prawo i Sprawiedliwość w kampanii referendalnej. Większości z nich symbol ten kojarzy się z powstańczą Godziną W. Tak wynika z sondażu MillwardBrown dla TVN24.

Kampania referendalna partii Jarosława Kaczyńskiego ruszyła pod hasłem "W jak Warszawa". Na plakatach widnieje duża czerwona litera W i data referendum.

Ankieterzy zapytali się badanych z czym kojarzy się im symbol ”W”, wykorzystywany przez PiS.

ZOBACZ WYNIKI SONDAŻU

Z czym się kojarzy W?

55 procent jest zdania, że z Powstaniem Warszawskim. Zaledwie 13 procent badanych kojarzy się z Warszawą.

Inne skojarzenia ma 9 procent ankietowanych, a 22 procent z niczym się to nie kojarzy. Mieszkańcy

Warszawy byli pytani również o skojarzenie symbolu z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Jednak nikt nie miał takiego skojarzenia.

Ankieterzy pytali również o opinię na temat wykorzystywania symboli Powstania Warszawskiego podczas kampanii referendalnej. Zdecydowana większość – 66 procent - tego nie akceptuje, a 21 procent raczej nie akceptuje. Zaledwie pięć procent pytanych akceptuje wykorzystywanie w polityce Powstania, a trzy procent zdecydowanie to akceptuje. Tylko sześć procent badanych nie ma zdania w tym temacie.

Sondaż dla TVN24

Krytyka powstańców

"W" odebrane jako nawiązanie do symbolu powstańczej "Godziny W" wywołało oburzenie powstańców.

Związek Powstańców Warszawskich wydał oświadczenie odnośnie używania litery „W” w walce politycznej. „Protestujemy i wyrażamy oburzenie z powodu nieuzasadnionego celami patriotycznymi wykorzystywania historycznych symboli Powstania Warszawskiego” – czytamy w piśmie.

Również wielu komentatorów wiąże użytą na plakacie literę "W" z symbolem zrywu z 1944 roku, ale prezes PiS - Jarosław Kaczyński przekonywał, że kojarzenie symbolu "W" z Powstaniem jest nieporozumieniem.

Prawo i Sprawiedliwość sugeruje z kolei, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wykorzystuje powstańczą symbolikę w internecie. Na profilu Warszawski PiS w popularnym serwisie społecznościowym przytacza opinię Niesiołowskiego w kontekście fanpage Hanny Gronkiewicz-Waltz, który jako zdjęcie w tle ma ustawioną kotwicę - symbol Polski Walczącej.

rozmowa z Edmundem Baranowskim
TVN24

Zmienili plakaty

Tymczasem na stronie internetowej warszawskich struktur PiS pojawiły się nieco zmienione plakaty. Jeden plakat prezentuje literę ”W” na tle szklanej nowoczesnej konstrukcji.

Na samym dole plakatu widnieje napis: W jak Warszawa nowoczesna. W drugim plakacie tłem jest obdrapany fragment elewacji budynku z napisem: W jak warszawska Praga. Trzeci plakat prezentuje również elewację budynku z napisem: W jak Wielka Warszawa.

Jarosław Krajewski, warszawski radny PiS zapewnia, że zmian nie dokonano z związku z falą krytyki.

Jarosław Krajewski, warszawski radny PiS zapewnia, że zmian nie dokonano z związku z falą krytyki. – Plakaty z taką stylizacją zostały udostępnione zaraz po konwencji na stronie warszawskiego PiS. Konsekwentnie od początku przekaz był prosty i jasny, ”W” jak wielka Warszawa. Chcemy przekonać warszawiaków do tego, że Warszawa może być wielka. Chcemy przekonać do udziału w referendum, dzięki któremu warszawiacy mogą przerwać kilkuletnie rządu Hanny Gronkiewicz-Waltz. – powiedział radny.

Nowy plakat PiS
warszawskipis.pl

bf