Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Ruchem muszą kierować ochroniarze. Galeria Młociny przebuduje ulicę

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  kk/r
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl
  Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl Kierowanie ruchem przy Galerii Młociny

  Zmiany czekają wkrótce pieszych i kierowców w rejonie Galerii Młociny. Powstaną tam nowe przejścia i sygnalizacja. Przebudowa ma zakończyć chaos komunikacyjny w godzinach szczytu.

  Bielańskie centrum handlowe zostało otwarte w maju ubiegłego roku, tuż obok dużego węzła przesiadkowego Metro Młociny. W trakcie budowy galerii inwestor zajął się północną częścią ulicy Zgrupowania AK "Kampinos". Bez zmian pozostał jej krótki odcinek na wysokości pętli.

  Odcinek, choć mały, jest kluczowy dla funkcjonowania układu komunikacyjnego. Przejście dla pieszych pozwalające na dotarcie z pętli do galerii bywa tak oblegane, że tworzą się korki i dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

  "Tymczasowe rozwiązanie"

  Do czasu przebudowy ulicy zarządca galerii postanowił znaleźć chwilowy sposób na poprawę warunków na drodze.

  "Aby zadbać o bezpieczeństwo w pobliżu przejścia dla pieszych obok naszego centrum handlowego, pojawiają się tam okresowo pracownicy ochrony, którzy zostali przeszkoleni przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego" - informuje biuro prasowe Galerii Młociny w komunikacie przesłanym do tvnwarszawa.pl. Zastrzega też, że pracownicy pojawiają się tam tylko wtedy, gdy zwiększa się natężenie ruchu pieszych.

  Burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk zapewnił nas jeszcze w styczniu, że urząd dzielnicy został poinformowany o zamiarze wprowadzenia kierowania ruchem w rejonie galerii. - To tymczasowe rozwiązanie, które ma zagwarantować bezpieczeństwo pieszych i ruchu samochodowego. Docelowo ulica ma zostać przebudowana. Właściciel galerii zobowiązał się do sfinansowania wszystkich prac, których zakres ustalamy wspólnie - powiedział.

  Pod koniec stycznia burmistrz przedstawił na Facebooku szczegóły planowanej organizacji ruchu. W ramach przebudowy powstaną cztery nowe przejścia dla pieszych: dwa zlokalizowane będą w rejonie węzła Młociny, kolejne przy skrzyżowaniu z aleją Generał Marii Wittek.

  Jak wylicza Pietruczuk, na dwóch przejściach wybudowana zostanie nowa sygnalizacja, a na czterech wykonawca przeprojektuje istniejące światła i dostawi nowe sygnalizatory. Wykonawca wybuduje też około 450 metrów drogi rowerowej i nowy chodnik wzdłuż przebudowywanego odcinka.

  Koszt przebudowy szacowany jest na około trzy miliony złotych.

  "Techniczne rozwiązania zostały już zaprojektowane i uzgodnione z Biurem Polityki Mobilności i Transportu oraz Zarządem Dróg Miejskich. Obecnie pracujemy nad uzgodnieniem z Zarządem Dróg Miejskich warunków użyczenia gruntu na cele budowlane. Mamy nadzieję, że wkrótce ruszą prace budowlane" - zapowiedziało biuro prasowe Galerii Młociny.

  "Niezrozumiała decyzja"

  W styczniu burmistrz Bielan zastanawiał się nad powodami decyzji ratusza, dotyczącej warunków przebudowy północnej części ulicy Zgrupowania AK "Kampinos", która towarzyszyła budowie galerii. - Niestety na etapie pozwolenia na budowę Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego przyjęło warunki optymalne dla inwestora. Dla mnie do dziś jest to niezrozumiałe, dlaczego w decyzji nie znalazło się zobowiązanie do wyremontowania całej ulicy - zaznaczył.

  Pytanie o przyczyny tej decyzji przesłaliśmy do wydziału prasowego ratusza. Do momentu publikacji naszego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

  Burmistrz Bielan zapowiedział, że w przyszłości planowane jest też wydłużenia ulicy Nocznickiego i również w tym przypadku dzielnica będzie dążyła to tego, by koszty remontu pokryła galeria. - Ta przebudowa będzie możliwa dopiero po tym, jak Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wybuduje kolektor Burakowski bis – zastrzegł Pietruczuk.   

  Ochroniarze kierują ruchem

  Tymczasowe rozwiązanie z kierowaniem ruchem oburzyło wcześniej aktywistów ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. "Pod Galerią Młociny bez zmian. Samowolka w postaci kierowania ruchem przez ochroniarzy z galerii i ograniczanie ruchu pieszego na rzecz jedynie słusznych (samochodów - red.)" - napisali na początku stycznia na Twitterze.  

  Wpis wywołał poruszenie, ale nie wszyscy zgadzali się z ich opinią. Pod ich postem nie brakowało komentarzy o tym, że gdyby nie ochroniarze, ulica pogrążyłaby się w chaosie.

  O legalność tego rozwiązania zapytaliśmy policję. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy dwa zgłoszenia dotyczące kierowania ruchem przez pracowników ochrony na przejściu dla pieszych, znajdującym się przed Galerią Młociny. Funkcjonariusze nie potwierdzili powyższych informacji. Każda osoba posiadająca stosowne uprawnienia, może kierować ruchem, co zostało uregulowane w odpowiednich przepisach - przekazała nam Kamila Szulc z Komendy Rejonowej Policji dla Bielan i Żoliborza.

  Z kolei Beata Czyszczoń z Komendy Stołecznej Policji poinformowała, że oprócz uprawnień osoba kierująca ruchem na drodze publicznej powinna posiadać zlecenie lub zgodę zarządcy drogi.

  W przypadku ulicy Zgrupowania AK "Kampinos" zarządcą jest miasto. Choć ponad miesiąc temu zapytaliśmy ratusz i przedstawiciela galerii, czy wprowadzenie takiego rozwiązania zostało uzgodnione z Biurem Polityki Mobilności i Transportu, nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

  kk/r

  Źródło: tvnwarszawa.pl