Najnowsze

Radni przegłosowali zmiany w zasadach wynajmu lokali komunalnych

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
TVN24Zmiany w zasadach wynajmu lokali komunalnych

Rada Warszawy niemal jednogłośnie przegłosowała zmiany w zasadach wynajmowania lokali komunalnych. Chodzi między innymi o pierwszeństwo przy ubieganiu się o taki lokal czy podwyższenie kryterium metrażowego. Łatwiej będzie dostać mieszkanie tym, którzy od pięciu lat rozliczają podatek w stolicy czy osobom o znacznej niepełnosprawności.

Zgodnie ze zmianami, od 1 lipca dochód w sferze pomocy mieszkaniowej, czyli dodatki mieszkaniowe, obniżki czynszu dla najemców, ubieganie się o pomoc w formie lokalu komunalnego czy zasobu TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego), będzie określany jako dochód netto. - Wprowadzaliśmy zmiany tak, aby co do zasady nie zmienić kryteriów dochodowych dostępu do mieszkań. Zmieniła się definicja ustawowa, więc my musieliśmy dostosować do niej swoje przepisy - wyjaśniła nam wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE 

Miasto podwyższy również tak zwane kryterium metrażowe określające warunki zamieszkiwania o trzy metry kwadratowe dla jednoosobowego gospodarstwa domowego i o jeden metr kwadratowy na osobę dla pozostałych gospodarstw.

Zmianie ulegną także zasady pierwszeństwa przy ubieganiu się o lokal z zasobu miasta. Większą liczbę punktów otrzymają między innymi osoby, które od pięciu lat rozliczają podatek w Warszawie czy osoby o znacznej niepełnosprawności. Wprowadzone zostaną też nowe zasady pierwszeństwa między innymi dla osób, które ukończyły 60 lat czy dla opuszczających zakład karny.

Za przyjęciem uchwały głosowało 53 radnych, dwie wstrzymały się od głosu.

Dostosowanie przepisów do ustaw

- Jest to po części uchwała rewizyjna. Musieliśmy podjąć ją ze względu na zmiany ustawowe, które zmieniły definicje dochodów. Musieliśmy dostawać przepisy naszej uchwały do zmian w ustawach, które nastąpiły w grudniu zeszłego roku. Jednocześnie obserwowaliśmy przez ostatni rok jak funkcjonuje ustawa najmowa i na podstawie analiz tego, co nam wychodzi ze strony zasobów lokalowych i tego, co słyszeliśmy od organizacji lokatorskich, zostały wprowadzone pewne poprawki między innymi zmiana kryterium metrażowego - mówiła na sesji Magdalena Muchowska, dyrektorka Biura Polityki Lokalowej.

Zaznaczyła, że uchwała była konsultowana z Branżową Komisją Dialogu Społecznego. - Otrzymaliśmy opinię pozytywną z uwagami. Wśród tych uwag znajdowały się właśnie te dotyczący kryterium metrażowego, lekkiego podwyższenia kryterium dochodowego dla lokali socjalnych, jak też pomniejszenia wagi o punkty dla poszczególnych grup między innymi dla osób wychodzących z zakładów karnych - wyjaśniła Muchowska.

Informowaliśmy też o innych decyzjach podjętych przez Radę Warszawy na czwartkowej sesji:

Nowy most na Południowej Obwodnicy WarszawyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:mp

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24