Wyburzą schody prowadzące z przystanków autobusowych na plac Na Rozdrożu

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zmianach na placu Na Rozdrożu
Rafał Trzaskowski o zmianach na placu Na RozdrożuTVN24
wideo 2/2
TVN24Rafał Trzaskowski o zmianach na placu Na Rozdrożu

Sporo zmian dla pieszych i kierowców w okolicy i na samym placu Na Rozdrożu. Wyburzone zostaną schody, prowadzące z przystanków autobusowych na plac. Prace wymuszają wprowadzenie nowej organizacji ruchu. Rozpoczną się one 13 czerwca. Piesi zostaną skierowani do tymczasowych przejść, a na wysokości przystanków autobusowych wygrodzone zostaną prawe pasy jezdni. Taka organizacja potrwa do zakończenia modernizacji placu.

Trwa przebudowa placu Na Rozdrożu. Będą windy, nowe przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i przystanki autobusowe. - Z placu będą mogli komfortowo korzystać również rodzice z dziećmi w wózkach, osoby starsze i z niepełnosprawnościami - wylicza ratusz w komunikacie.

W tej chwili robotnicy zajmują głównie chodniki oraz kilka fragmentów dróg dla rowerów. Kierowcy muszą uważać na "ślimaku", który umożliwiał wjazd na zachodnią część placu, w stronę Mokotowa. Na części dróg pojawiły się również słupki, które pozwalają prowadzić m.in. wymianę krawężników.

Zmiany dla kierowców

Od wtorku, 13 czerwca, sporo zmieni się na przystankach przy Trasie Łazienkowskiej. Robotnicy przystąpią tam do rozbiórki schodów prowadzących z przystanków autobusowych na górę, na plac Na Rozdrożu. By właściwie zabezpieczyć miejsce prowadzonych prac – po obu stronach arterii – na wysokości przystanków autobusowych, wygrodzone zostaną prawe pasy jezdni. Na jezdni w stronę centrum, na odcinku około 80 metrów, zagrodzony zostanie buspas oraz zatoka przystanku Plac Na Rozdrożu 06. Dla kierowców aut w dalszym ciągu do dyspozycji pozostaną tu dwa pasy ruchu.

Kierowcy zjeżdżający z alei Szucha, od strony Mokotowa, na Trasę Łazienkowską będą musieli zdjąć nogę z gazu. W łączniku prędkość zostanie ograniczona do 30 km/h, a pas jezdni będzie zwężony do 3,5 metra. Przed zebrą również zainstalowany zostanie wyspowy próg zwalniający.

Zmiany dla pasażerów komunikacji miejskiej

Autobusy zatrzymają się kilkadziesiąt metrów dalej za dotychczasowym przystankiem, przy tymczasowych płytach ułożonych w zatoce sąsiadującej z buspasem. Pasażerowie, by wejść na górny poziom, będą musieli się cofnąć i skorzystać z tymczasowego przejścia i schodów, które zostały przygotowane na nasypie pomiędzy jezdniami prowadzącymi na plac. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przed zebrą ułożone zostaną wyspowe progi zwalniające, a na drodze obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę.

Podobne zmiany wprowadzone będą po południowej stronie trasy. Tam również wygrodzony zostanie kilkudziesięciometrowy fragment buspasa. Funkcjonujący obecnie przystanek Plac Na Rozdrożu 55 zostanie przesunięty około 50 metrów dalej, w stronę Wisły. Autobusy będą zatrzymywały się w tymczasowej zatoce. Pasażerowie, którzy będą chcieli wejść na plac także skorzystają ze specjalnie wytyczonego przejścia i istniejących schodów prowadzących na aleję Szpitala Ujazdowskiego.

Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała w tym miejscu do momentu zakończenia modernizacji placu.

Jak się zmieni plac Na Rozdrożu?jakubdybalski/twitter.com

Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości