Zieleń zamiast betonu. Tak się zmieniają warszawskie podwórka

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tak się zmieniają warszawskie podwórka

Tylko w ubiegłym roku w stolicy rozbetonowano niemal 39 tysięcy metrów kwadratowych asfaltowych powierzchni - chwali się stołeczny ratusz. I pokazuje przykłady.

W 2022 roku na Woli udało się przeprowadzić metamorfozę na siedmiu podwórkach, a w Śródmieściu na 12. W tej drugiej dzielnicy w latach 2018-2023 rozbetonowanych będzie w sumie 37 podwórek. Jak podaje w komunikacie stołeczny ratusz, dwie takie lokalizacje – jedną przed, a drugą po zielonej metamorfozie – odwiedził prezydent Rafał Trzaskowski.

- Jesteśmy na Muranowie, na podwórku przy ulicy Miłej. Ono jest jeszcze zabetonowane, ale to się zmieni w ciągu najbliższych miesięcy. Postawione zostaną rabatki, zasadzone róże, hortensje oraz 11 nowych drzew. A na skwerze Kuczerów, dosłownie kilkaset metrów dalej, udało się rozbetonować podwórko. Są drzewa, rabatki z różami. Jest zupełnie inaczej, zielono. Na tym nam zależy i dlatego będziemy kontynuować proces rozbetonowania podwórek – powiedział cytowany w komunikacie prezydent Trzaskowski.

Zmiany w ścisłym centrum

Stołeczny ratusz podkreśla, że zieleń zastępuje beton też w ścisłym centrum miasta.

"Widać to np. na zmienionym rondzie Dmowskiego. Dzięki inwestycji zrealizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich w ramach programu Nowe Centrum Warszawy na samym rondzie i wokół niego pojawiło się kilkanaście gatunków krzewów, bylin i innych roślin. Tym samym 2/3 hektara betonu i asfaltu zmieniło się w zieloną, biologicznie czynną powierzchnię" - wskazują urzędnicy.

Ale to nie koniec zmian w ścisłym centrum. W tym tygodniu rozpoczęła się budowa tzw. placu Centralnego przed Pałacem Kultury i Nauki. Pojawi się tam ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów i trawniki.

Więcej zieleni w budżecie obywatelskim

Ratusz przypomina też o inwestycjach prowadzonych przez Zarząd Zieleni.

"Wśród większych projektów znalazły się m.in. modernizacja parku Pole Mokotowskie, w ramach której usunięto około 15 tys. mkw. betonu ze zbiorników wodnych oraz budowa Skweru Integrator na Bielanach. Pierwszy etap tej inwestycji zakończył się w kwietniu tego roku. Przed budynkiem poczty usunięto ponad 800 mkw. betonowej powierzchni i zastąpiono ją zielenią – w sumie pojawiło się tam ponad 8,5 tys. roślin. Kolejny etap prac w ramach tego zadania ma objąć teren przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych. Na niemal 500 mkw. pojawią się krzewy, byliny i trawy ozdobne" - wyliczono w komunikacie.

Miejscy ogrodnicy pracują też przy realizacji mniejszych projektów z budżetu obywatelskiego. Należą do nich inwestycje: na Pradze-Północ (ul. Targowa i okolice pl. Hallera), Pradze-Południe (ul. Grochowska i Podskarbińska) czy Ursynowie (m.in. aleja KEN, ul. Belgradzka, ul. Puławska).

Urzędnicy wskazują, że mieszkańcy stolicy coraz bardziej cenią sobie zieleń, o czym świadczą kolejne edycje budżetu obywatelskiego. W ostatnich latach najczęściej zgłaszane i wybierane są właśnie projekty związane z roślinnością, ekologią i środowiskiem.

Czytaj też: Rozpoczęła się przebudowa placu Defilad. "Zmieniamy tę przestrzeń w kawał normalnego, europejskiego miasta"

Rafał Trzaskowski o budowie placu Centralnego
Rafał Trzaskowski o budowie placu CentralnegoMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości