Najnowsze

Upał w stolicy, zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego

Najnowsze

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl/UM Warszawa
"Termometr wskazał 48,4 stopnia Celsjusza"
"Termometr wskazał 48,4 stopnia Celsjusza"TVN24
wideo 2/4
TVN24"Termometr wskazał 48,4 stopnia Celsjusza"

Upały dają się we znaki wszystkim, a najbliższe dni nie przyniosą ulgi. W poniedziałek zebrał się w tej sprawie Zespół Zarządzania Kryzysowego miasta stołecznego Warszawy, który monitoruje między innymi dostawy wody i energii.

Końca upałów nie widać. IMGW zapowiada alarmy najwyższego, czerwonego stopnia.

- Sprawdzaliśmy gotowość wszystkich służb miasta stołecznego Warszawy, żeby poradzić sobie w tak trudnej sytuacji i być gotowym na konsekwencje upałów. Prosimy - uważajcie na siebie! – mówi cytowany w komunikacie prezydent Rafał Trzaskowski.

ZOBACZ TAKŻE: Zostawili dwóch chłopców w rozgrzanym aucie. "Z trudem otwierali oczy i mieli problemy z oddychaniem".

Władze Warszawy i warszawskie służby stale monitorują sytuację. "Pobór energii oczywiście się zwiększa, ale w tej chwili nie ma żadnego zagrożenia, że może jej zabraknąć" – zaznaczono w komunikacie. "Wodę Warszawa czerpie z dwóch źródeł – Wisły i Zalewu Zegrzyńskiego, na razie nie ma żadnych zakłóceń w dostawach".

Kurtyny wodne

MPWiK rozstawia na terenie całego miasta kurtyny wodne i bramki do zraszania. Policja i straż miejska będą w tych dniach szczególnie zwracać uwagę na sytuację zwłaszcza nad wodą, na plażach i na bulwarach wiślanych.

Ekspert: fale upałów w Polsce będą częstsze i dłuższe. "Nasze organizmy do temperatury bardzo wysokiej nigdy się nie przystosują"

Kontrolowana jest też sytuacja w warszawskiej służbie zdrowia i podczas zajęć "Lata w mieście". "Nie było dotąd żadnych zagrażających sytuacji związanych z upałem, ale trzeba zachować czujność" - podkreślono.

Uwaga na osoby starsze

W czasie upałów chronić się trzeba przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. W najbliższych dniach nie powinni zbyt długo przebywać na dworze. Osoby starsze powinny być otoczone uważną opieką.

PRZECZYTAJ: Nawet 37 stopni. "Upał już jest, a będzie jeszcze większy"

Należy również pamiętać, że upały mogą być równie dotkliwe dla ludzi, jak i zwierząt. W tym czasie nie wolno zostawiać czworonożnych podopiecznych na otwartym i nasłonecznionym terenie, np. przed sklepem. Pupili, w żadnym wypadku, nie można pozostawiać również w zamkniętych samochodach – nawet na przysłowiową "minutkę".

Psy znoszą upały jeszcze gorzej niż my. Które objawy powinny nas zaniepokoić? "Mogą umrzeć w ciągu 10 minut".

Autor:pop

Źródło: tvnwarszawa.pl/UM Warszawa

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości