Warszawa żegna Benedykta XVI. Nycz prosi o modlitwę

Warszawa

archiwum TVN24Benedykt XVI podczas wizyty w Polsce

Msza święta w Archikatedrze Warszawskiej, cykl dyskusji dotyczących działalności Benedykta XVI - w Warszawie ruszają uroczystości związane z zakończeniem pontyfikatu papieża.

- W związku z wydarzeniami w Watykanie, cały tegoroczny czas Wielkiego Postu będzie okresem bardzo ważnym w Kościele i dla Kościoła – podkreśla na stronie Archidiecezji Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz.

Modlitwa za wybór papieża

W najbliższy czwartek, w dniu rezygnacji Ojca Świętego z urzędu piotrowego, o godz. 19.00 w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona zostanie msza dziękczynna za dar pontyfikatu Benedykta XVI, połączona z modlitwą o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Tego dnia uroczystości odbędą się również w bazylice św. Floriana na Pradze. Liturgia sprawowana będzie o godzinie 20.00

"Troska o dobro Kościoła jest troską nas wszystkich. W sumieniu jesteśmy zobowiązani zarówno do dziękczynienia za hojność darów Ducha Świętego objawioną w Pontyfikacie Papieża Benedykta XVI, jak również do wytężonego wołania o światło dla Kolegium Kardynalskiego w decyzjach, które na dniach przed Nimi wyrosną" – czytamy na stronie parafii katedralnej pod wezwaniem Św. Michała Archanioła i Św. Floriana w Warszawie.

5 marca o godz. 18.00, znów w Archikatedrze Warszawskiej, odbędzie się msza święta z udziałem Konferencji Episkopatu Polski. W trakcie nabożeństwa wierni będą modlić się o dary Ducha Świętego dla kardynałów, którzy zgromadzą się na konklawe.

- Serdecznie proszę, aby także we wszystkich parafiach Archidiecezji Warszawskiej, we wszystkich wspólnotach zakonnych i rodzinach rozpoczęły się modlitwy w tych intencjach. Modlitwa ta niech trwa aż do dnia wyboru nowego papieża – apeluje kard. Nycz.

Dyskusje poświęcone papieżowi

W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy przy ul. Świętojańskiej 10 ruszył w poniedziałek cykl warsztatów poświęconych Ojcu Świętemu. Cykl odbywa się w podziemiach świątyni do środy włącznie. Spotkania rozpoczynają się o godzinie 18.15.

We wtorek odbędzie się tam dyskusja dotycząca encykliki "Deus Caritas". Udział w rozmowie wezmą ks. Robert Skrzypczak, Zbigniew Nosowski i Paweł Milcarek.

W środę o sporze kard. Josefa Ratzingera z Jürgenem Habermasem oraz o wykładzie Benedykta XVI w Bundestagu dyskutować będą Marek Zirk-Sadowski i Marek A. Cichocki.

wmk/mz