Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Najnowsze

W metrze będą uczyć zasad integracyjnego savoir-vivre'u

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jacek Czerwiński / UM WarszawaNauka integracyjnych manier w metrze

Edukatorzy fundacji Integracja będą uczyć pasażerów metra, jak właściwie zachowywać się wobec osób z niepełnosprawnościami i wspierać je w poruszaniu się w przestrzeni publicznej. Zamierzają rozdawać poradniki i udzielać praktycznych wskazówek. Na stacji metra Ratusz Arsenał zostanie też utworzony punkt informacyjny.

"Dzień integracji w metrze" odbywa się po raz szósty. W środę, 22 września edukatorów fundacji Integracja będzie można spotkać na stacji Ratusz Arsenał na pierwszej linii metra oraz na stacji Nowy Świat - Uniwersytet na drugiej linii. Ich działania zaplanowano w godzinach 8.00 - 11.00 i 15.00 - 18.00. Pasażerowie dostaną od nich poradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością", z którego dowiedzą się między innymi, jak pomagać, a nie przeszkadzać osobom z niepełnosprawnościami w poruszaniu się po mieście, a także w jaki sposób z nimi rozmawiać i zachowywać się wobec nich, aby ustrzec się towarzyskich gaf.

Edukatorzy odpowiedzą na przykład na pytania, czy można opierać się o wózek inwalidzki osoby, która się na nim porusza? Albo czy można nagle dotknąć osoby niewidomej?

Na terenie stacji Ratusz Arsenał zostanie dodatkowo uruchomiony punkt informacyjny, w którym osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad. Będzie czynny w godzinach 9.00. - 18.00.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Edukują o niepełnosprawności

Organizatorami akcji są fundacja Integracja oraz Metro Warszawskie. Pierwszą edycję zainicjował Piotr Pawłowski, założyciel Integracji, który w wyniku skoku do wody doznał urazu rdzenia kręgowego i przez 36 lat poruszał się na wózku.

Celem "Dni integracji w metrze" jest przekazanie pasażerom rzetelnej wiedzy o niepełnosprawności, wsparcie informacyjne osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich oraz zwrócenie uwagi na ich społeczne miejsce. - Niezmiennie od 27 lat chodzi nam o pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami są, tak jak osoby w pełni sprawne, integralną częścią społeczeństwa i że wobec nich należy zachowywać się z takim samym szacunkiem, kulturą i życzliwością jak wobec innych - wyjaśnia prezeska Integracji Ewa Pawłowska, cytowana w komunikacie ratusza.

Jak dodaje, data przeprowadzenia tegorocznej akcji została wybrana celowo - 22 września przypada Dzień bez Samochodu, a mieszkańcy są zachęcani do pozostawienia aut na parkingach i skorzystania z komunikacji miejskiej.

W ramach akcji "Dzień Integracji w metrze" przeprowadzane są również warsztaty edukacyjne dla uczniów warszawskich szkół podstawowych. "Poprowadzą je edukatorzy z niepełnosprawnościami z Integracji i Metra Warszawskiego, zapoznając młodych warszawiaków nie tylko z integracyjnym savoir-vivrem, ale także zasadami bezpieczeństwa i wzywania pomocy w metrze" - zapowiada ratusz.

Informowaliśmy też o postępach prac na budowie II linii metra na Bemowie i Woli:

Postęp prac na budowie stacji Bemowo
Postęp prac na budowie stacji BemowoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Czerwiński / UM Warszawa

Pozostałe wiadomości