Najnowsze

Ekologiczne wiaty przystankowe w pięciu dzielnicach. Będą wykorzystywać energię słoneczną

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP
ZTMWiaty z panelami fotowoltaicznymi staną w pięciu dzielnicach

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zapowiedział montaż dziewięciu kolejnych wiat wykorzystujących energię słoneczną do oświetlenia. W sumie w Warszawie będzie już 20 tego typu zadaszeń.

Nowe wiaty z panelami fotowoltaicznymi staną na dziewięciu przystankach: trzy na Woli – Deotymy 02, Park Moczydło 02 i Znana 01; dwie na Bemowie – Czumy 05 i Pl. Kasztelański 04 oraz po jednej na: Białołęce – Dąbrówka Szlachecka 02, Bielanach – Popiela 02, Ochocie – Dickensa 06 i Targówku – KS Polonez 03.

Energia słoneczna oświetli tablice z informacją pasażerską

OGLĄDAJ TVN24 NA TVN24 GO >>>

Dzięki zastosowaniu paneli energia słoneczna zostanie wykorzystana do oświetlenia tablic z informacją pasażerską. "Światło włącza się po zmierzchu i osiąga natężenie na poziomie 50 proc. Gdy ktoś wejdzie pod zadaszenie, rozświetla się do pełnej mocy" - przekazał ZTM.

Wiaty mają prostą konstrukcję z dachem wykonanym z materiału umożliwiającego skuteczną ochronę przed nadmiernym ogrzewaniem. W środku będą ławki i gabloty z informacją pasażerską.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Test wypadł pomyślnie. Sadzą rozchodnik na dachach wiat przystankowych.

Pierwsze wiaty z instalacją fotowoltaiczną zostały ustawione w 2019 roku na praskim i wawerskim przystanku Rzeszotarskiej 01 i Trakt Lubelski-Las 01. W latach 2020-2021 pojawiły się kolejne, m.in. na Pradze-Płd. – Perkuna 02, Rozłucka 02 i Szpital Grochowski 02 oraz dwie na pętli przy skrzyżowaniu ulicy Żupniczej i Podskarbińskiej czy też na Białołęce – Os. Derby 02 i Targówku – Niwa 02.

Informowaliśmy o nowych tramwajach dla stolicy:

Nowe tramwaje dla Warszawy

Wnętrze nowego tramwaju Hyundai
Wnętrze nowego tramwaju HyundaiArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości