Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Warszawa zapłaci z własnego budżetu za szkodę lokatorów? Tego chce komisja

Warszawa

ShutterstockTrwają prace nad komisją weryfikacyjną

Z własnego budżetu Warszawa miałaby wypłacać odszkodowania lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji. Taką poprawkę zaproponowała w środę sejmowa komisja ustawodawcza.

Poprawka dotyczyła projektu ustawy powołującej komisję weryfikacyjną. Poparło ją 11 posłów, przeciwko było trzech. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski powiedział PAP, że zgłoszone w środę poprawki upoważniają komisję weryfikacyjną do przyznania odszkodowania, które miałoby wypłacać miasto z własnego budżetu.

Odszkodowanie lub zadośćuczynienie miałoby trafiać do lokatorów, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej.

- Jest to związane z faktem, że błędne decyzje reprywatyzacyjne nie miały tylko konsekwencji wobec Skarbu Państwa, czy miasta stołecznego Warszawy, ale niejednokrotnie wywoływały niekorzystne konsekwencje wobec lokatorów. Byli zmuszeni do opuszczenia mieszkań, często z pominięciem obowiązujących przepisów, bo stosowano groźby, przemoc fizyczną - podkreślił poseł.

"Łatwo rozdawać nieswoje pieniądze"

Robert Kropiwnicki (PO) w rozmowie z PAP ocenił, że "to dość ciekawe rozwiązanie". Ale - zaznaczył - odbędzie się ono na koszt miasta Warszawy. - Łatwo rząd rozdaje nie swoje pieniądze. W moim odczuciu może to naruszać autonomię samorządu Warszawy - zaznaczył poseł.

Projekt ustawy o powołaniu komisji weryfikacyjnej przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zapisano w nim, że powołany ustawą zespół ma być "organem administracji publicznej stojącym na straży interesu publicznego".

W skład komisji wejdzie przewodniczący - wiceminister sprawiedliwości lub spraw wewnętrznych i administracji - powoływany i odwoływany przez premiera na wniosek ministra sprawiedliwości, złożony w porozumieniu z MSWiA, oraz 8 członków (prawników o nieposzlakowanej opinii) powoływanych i odwoływanych przez Sejm.

Dodatkowo przy radzie działać ma również Rada Społeczna złożona z działaczy organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej o pomyśle PiS:

Konferencja Jarosława Kaczyńskiego w sprawie reprywatyzacji
TVN24

PAP/kw