Najnowsze

Zaduszkowe kwestowanie na Powązkach chcą wpisać na listę dziedzictwa niematerialnego

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
"Pogoda dopisała, kwestarze dopisali, Warszawiacy i przyjezdni też dopisali"
TVN24"Pogoda dopisała, kwestarze dopisali, Warszawiacy i przyjezdni też dopisali"

W poniedziałek 1 listopada odbędzie się Kwesta Powązkowska. W tym roku pieniądze będą zbierane tradycyjnie na cmentarzu oraz w internecie. Ponadto przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami i władz miasta zapowiedzieli zbieranie podpisów celem wpisania "Zaduszkowego kwestowania" na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.

Jak przypomniała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy, Kwesta Powązkowska to jeden z najważniejszych elementów naszego niematerialnego dziedzictwa. - Nieprzerwanie prowadzona od 1975 roku wpisała się już w mapę i kalendarz Warszawy. Cieszę się, że to pierwszy projekt przygotowany przez specjalnie powołany w mieście zespół - podkreśliła zastępczyni prezydenta stolicy, która zapowiedziała, że będzie w poniedziałek na Starych Powązkach.

Kwestowanie na cmentarzu i w internecie

Dotychczas odbyło się 45 zbiórek, które zainicjował Jerzy Waldorff. W tym roku oprócz tradycyjnej zbiórki na remont nagrobków i pomników znajdujących się na Cmentarzu Powązkowskim będzie możliwość przekazania pieniędzy przez internet. - Nie zapominajmy, że zabytki powązkowskie należą do nielicznych w stolicy, które przetrwały drugą wojnę światową - podkreśliła Machnowska-Góra.

- W tym roku powracamy do naszej tradycyjnej formuły zbiórki na Powązkach, będziemy prowadzić naszą akcję od soboty do poniedziałku - 1 listopada, także na portalach internetowych - zapowiada Marcin Święcicki przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. - Udział w kwestowaniu zadeklarowało w tym roku ponad 200 osób, w tym najdłużej chyba zaangażowani w akcję Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Święcicki - powiedział Marcin Święcicki.

Podczas tegorocznego kwestowania członkowie komitetu - przy wsparciu biur Miasto Stołeczne Warszawa: Kultury i Stołecznego Konserwatora Zabytków - będą zbierać także podpisy celem poparcia wpisu "Zaduszkowego kwestowania na Starych Powązkach" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Podczas kwestowania rozdawany będzie również przewodnik "Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta", który będzie dostępny na stronie https://kultura.um.warszawa.pl oraz pocztówki z podziękowaniem za udział w zbiórce.

W ubiegłym roku tradycyjne kwestowanie na Powązkach z uwagi na zamknięte cmentarze w całości przeniosło się do internetu.

Kwesta Powązkowska odbywa się wirtualnie
Kwesta Powązkowska odbywa się wirtualnieTVN24

Autor:dg/gp

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości