Mieszkańcy dbali i się spotykali, urzędnicy przyszli i zaorali. Pragórka została "przywrócona do stanu pierwotnego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Z Pragórki zniknął naturalny ogród do zabawy
Z Pragórki zniknął naturalny ogród do zabawy
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Z Pragórki zniknął naturalny ogród do zabawyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Z Pragórki zniknęły ławki, pieńki i wiklinowy szałas, umieszczone tam w ramach projektu "Ogrody do zabawy". O teren od kilku lat dbali mieszkańcy, zaangażowani w tworzenie miejsca sąsiedzkich spotkań. Teraz dziwią się, dlaczego urzędnicy zdecydowali się na jego likwidację. Urzędnicy odpowiadają po swojemu.

"Pragórka to naturalny plac zabaw, który w 2018 roku stworzyli mieszkańcy, na zaniedbanym wówczas skwerze u zbiegu ulic Kępnej i Wrzesińskiej. Ta oddolna inicjatywa zapoczątkowała zmiany w tym miejscu. Niestety wczoraj Pragórka została zlikwidowana" - napisał w środę na Twitterze Grzegorz Walkiewicz, radny Pragi Północ. Jak dodał, wszystkie elementy placu zostały zdemontowane. "Interweniujący mieszkańcy usłyszeli, że w miejscu Pragórki zostanie wysiana trawa" - wskazał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pragórka została zagospodarowana dzięki staraniom mieszkańców

Pragórka była niegdyś zaniedbanym fragmentem terenu między ogrodami działkowymi, Portem Praskim a jednym z budynków przy Jagiellońskiej. Mieszkańcy chcieli to zmienić. Zgłosili ją do miejskiego projektu "Ogrody do zabawy", koordynowanego przez Zarząd Zieleni Warszawskiej. Polegał on na tworzeniu na skwerach, podwórkach czy osiedlowych terenach zieleni miejsc do sąsiedzkiej rekreacji. W konkursie wybrano pięć lokalizacji, gdzie na podstawie projektów tworzonych wspólnie z artystami i lokalną społecznością, powstawały naturalne ogrody. Całość była realizowana w formie spotkań w plenerze i działań warsztatowych.

Na Pragórce latem 2018 roku pojawiły się między innymi drewniane ławki i wiklinowy szałas, posadzono też byliny. Ustawiono wtedy przy niej tablicę z informacjami o projekcie: "Pragórka była tu chyba od zawsze. Przynajmniej od kiedy pamiętają najdawniejsi mieszkańcy Pragi" - brzmiał wstęp do historii tego miejsca. Napisy zachęcały najmłodszych do penetrowania kryjówek, omijania przeszkód, zakładania baz i twórczej zabawy. 

Pragórka po modernizacji w 2020 rokuZarząd Zieleni Warszawskiej

Urzędnicy zakładali, że instalacje "Ogrodów do zabawy" będą tymczasowe i pozostaną na swoim miejscu do końca roku. W przypadku praskiego skweru okazało się jednak, że dzięki trosce mieszkańców przetrwał on dłużej. Dwa lata później, ruszyła modernizacja sąsiedniego skweru Kępna-Jagiellońska, gdzie powstał między innymi plac zabaw z naturalnych elementów, nawiązujących do wyposażenia Pragórki. Wtedy też Zarząd Zieleni odnowił i zabezpieczył przy okazji znajdujące się na niej sprzęty.

Na Pragórce powstał w 2018 roku "ogród do zabawy"Zarząd Zieleni Warszawskiej

Radny szukał informacji o powodach demontażu Pragórki

Radny złożył już interpelację do urzędu dzielnicy w sprawie działań na skwerze. Zapowiedział też, że poruszy sprawę na czwartkowym posiedzeniu dzielnicowej Komisji Architektury. Jak wyjaśnił w rozmowie z tvnwarszawa.pl próbował też dowiedzieć się w miejskich jednostkach, jaki był powód usunięcia sprzętów z Pragórki. - Nie do końca wiedzieliśmy, która instytucja jest za ten teren odpowiedzialna. Inwestorem był wcześniej Zarząd Zieleni Warszawskiej, ale przekazał ten teren Zarządowi Praskich Terenów Publicznych. Początkowo obie instytucje twierdziły, że to nie one zarządzają tym miejscem - powiedział nam Walkiewicz.

Zarząd Praskich Terenów Publicznych odpowiedział jednak radnemu w mediach społecznościowych, że jednostka na początku września tego roku wystąpiła do ZZW w sprawie stanu technicznego Pragórki. - Ostatecznie dyrektor ZPTP wysłał mi pismo Zarządu Zieleni Warszawskiej datowane na 29 listopada, w którym ZZW stwierdza, że samego fragmentu Pragórki nie przekazano w zarządzanie ZPTP i dlatego przystępuje niezwłocznie do jej demontażu - opisuje Walkiewicz.

ZZW: podjęliśmy decyzję o niezwłocznym uprzątnięciu terenu

O odniesienie się do sprawy poprosiliśmy Zarząd Zieleni Warszawskiej. Jego rzeczniczka Karolina Kwiecień-Łukaszewska potwierdziła, że we wrześniu ZPTP przesłał pismo z prośbą o "doprowadzenie Pragórki do należytego stanu technicznego lub niezwłoczną likwidację obiektu stanowiącego zagrożenie". Jak opisuje, pracownicy ZZW "dokonali wówczas analizy dokumentacji, także majątkowej, w celu formalnego sprawdzenia statusu Pragórki". Udali się także na miejsce, by sprawdzić stan techniczny elementów. Z inspekcji przeprowadzonej w październiku wynikało, że nie były wówczas zdewastowane.

- Natomiast w listopadzie otrzymaliśmy poprzez aplikację 19 115 zgłoszenie o złym stanie technicznym drewnianych elementów oraz szałasu na Pragórce. Nasi pracownicy potwierdzili w terenie, że urządzenia rzeczywiście są zdewastowane i stanowią zagrożenie dla mieszkańców - przede wszystkim dla dzieci - relacjonuje rzeczniczka.

Dalej wyjaśnia, że ZZW nie miał "zabudżetowanych" pieniędzy na jakiekolwiek naprawy czy remonty w tym miejscu. Powody były dwa: po pierwsze, nie jest zarządcą terenu, a po drugie, elementy z Pragórki miały być tymczasowe i nietrwałe (mogą na przykład ulec biodegradacji). - Dlatego 29 listopada podjęliśmy decyzję o niezwłocznym uprzątnięciu terenu i - zgodnie z porozumieniem - przywróceniu go do stanu pierwotnego - informuje Kwiecień-Łukaszewska.

Rzeczniczka ZZW przekazała naszej redakcji, że miejscy ogrodnicy pojawili się na czwartkowym posiedzeniu praskiej Komisji Architektury. - Przedstawiliśmy nasze stanowisko w tej sprawie oraz fakt, iż elementy Pragórki znajdowały się w bardzo złym stanie i ich demontaż był konieczny. Pozytywna informacja jest taka, że teraz zweryfikujemy, które elementy nadadzą się do ponownego użycia i na wiosnę postaramy się odtworzyć Pragórkę - zapowiada.

Skomplikowany status terenu i elementów Pragórki

Podczas realizacji "Ogrodu do zabawy" ZZW podpisał porozumienie z dzielnicą, w której zobowiązał się do konserwacji elementów do końca 2018 roku - czyli do czasu, kiedy zgodnie z założeniami projektu miał istnieć ogród. - Ze względu na duże zainteresowanie społeczności sąsiedzkich, które intensywnie korzystały z ogrodu na co dzień, w listopadzie 2018 roku zaproponowaliśmy dzielnicy przejęcie w zarządzanie terenu przez ZZW, aby w kolejnych latach móc utrzymywać i rozwijać ogród - przypomina rzeczniczka.

I dodaje, że na początku stycznia 2019 roku dzielnica nie wyraziła na to zgody, a kolejna prośba w tej sprawie pozostała bez odpowiedzi. Wkrótce sytuacja uległa zmianie, bo ZZW dostał zgodę na tymczasowe administrowanie terenem podczas wspomnianej wcześniej modernizacji sąsiedniego skweru Kępna-Jagiellońska. Po zakończeniu prac, które przeprowadzono w ramach budżetu obywatelskiego, dysponentem terenu i zamontowanym na nim sprzętów znów stała się dzielnica. Był jednak wyjątek: elementy z Pragórki pozostały w zarządzie ZZW, ponieważ umieszczono je tam wcześniej w ramach innego zadania.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl