Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Warszawa z nowej perspektywy na ukośnym fotoplanie

Najnowsze


Pierwszy ukośny fotoplan Warszawy jest już dostępny w sieci. Jego stworzenie było możliwe dzięki ponad 70 tysiącom ukośnych zdjęć wykonanych z pokładu samolotu.

Ukośny fotoplan pozwala spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy i odkryć zakątki niewidoczne na tradycyjnych, corocznie wykonywanych fotoplanach pionowych.

"Teraz każdy obiekt w przestrzeni miejskiej można oglądać synchronicznie z pięciu stron, wykonywać pomiary wysokości, odległości i powierzchni, a także wyszukiwać interesujący punkt adresowy lub ulicę" - piszą urzędnicy ratusza na Facebooku.

I dodają, że rozdzielczość przestrzenna zdjęć to aż osiem centymetrów. Oznacza to, że jeden piksel na zdjęciu odpowiada ośmiu centymetrom w terenie.

530 kilometrów kwadratowych na zdjęciach

Zdjęcia wykorzystane do stworzenia fotoplanu powstały w kwietniu ubiegłego roku. W powietrze wzbiła się wówczas maszyna z czterema średnioformatowymi kamerami na pokładzie, które robią jednocześnie zdjęcia od przodu, od tyłu i na boki, ukośnie do kierunku lotu samolotu. Przelot odbywał się na wysokości około 1300 metrów. W ten sposób sfotografowany został obszar Warszawy o powierzchni 530 kilometrów kwadratowych.

Ukośny fotoplan można obejrzeć na stronie: www.ukosne.um.warszawa.pl

Coroczne zdjęcia z lotu ptaka

Zdjęcia z lotu ptaka są robione w stolicy regularnie - raz w roku, gdy sprzyja temu pogoda. Na ich podstawie aktualizowane są miejskie fotoplany. Gdy w kwietniu były wykonywane zdjęcia ukośne, nad Warszawą krążyła też druga maszyna z kamerą wielkoformatową. Sfotografowany został cały obszar miasta wraz z obrzeżami - czyli teren o powierzchni 737 kilometrów kwadratowych.

Fotografie wykonywane były z wysokości około 1800 metrów. Podczas lotu maszyna pokonała ponad tysiąc kilometrów. Zdjęcia te posłużyły do przygotowania nowego tradycyjnego fotoplanu. Został on udostępniony na początku stycznia tego roku.

Urzędnicy zapewniają, że jest on na bieżąco aktualizowany i rozwijany. Mapy są rozbudowywane o nowe zakresy informacyjne, na przykład dane dotyczące lokalizacji drzew przeznaczonych do usunięcia, zarządców terenów czy mapy średnich cen transakcyjnych lokali mieszkalnych.

Ratusz planuje też stworzenie Mapy Koron Drzew:

Cele projektu - warszawska Mapa Koron DrzewTVN24
wideo 2/2

kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta