Najnowsze

87 pianistów i pianistek z całego świata walczy o tytuł najlepszego. Startuje XVIII Konkurs Chopinowski

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs Chopinowski
W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs ChopinowskiTVN24
wideo 2/5
TVN24W Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVIII Konkurs Chopinowski

Wieczorem 2 października odbędzie się koncert inaugurujący XVIII Konkurs Chopinowski. W Filharmonii Narodowej wystąpią laureaci poprzednich edycji. Przesłuchania pianistów z całego świata rozpoczną się w niedzielę. Zmagania podzielono na trzy etapy. Do konkursu głównego zakwalifikowało się 87 uczestników, wśród nich 16 muzyków z Polski. Wszystkie występy będą transmitowane w internecie.

Po raz 18. startuje Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. O tytuł najlepszego będą do 23 października walczyli pianiści i pianistki z całego świata. Pierwotnie wydarzenie miało się odbyć u ubiegłym roku, ale zostało przełożone z powodu pandemii COVID-19.

Koncert inaugurujący wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godzinie 20.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kwintet fortepianowy Schumanna zagra zwyciężczyni z 2010 roku Julianna Awdiejewa z Kwartetem Belcea, a w Koncercie na cztery fortepiany i smyczki Jana Sebastiana Bacha wystąpi czterech laureatów konkursu: Julianna Awdiejewa, Dang Thai Son (I nagroda, 1980), Kevin Kenner (II nagroda, 1990) i Philippe Giusiano (II nagroda, 1995) oraz połączone kwartety: Belcea i Simply Quartet z kontrabasistą Krzysztofem Firlusem. III Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena zagra Seong-Jin Cho z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

TAK-NIE i punktacja. Zasady konkursu

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Przesłuchania uczestników I etapu potrwają od 3 do 7 października. Do II etapu jury dopuści nie więcej niż 40 pianistów.

W skład jury konkursu wchodzą Dmitri Alexeev, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe. Arthur Moreira-Lima zastąpił w jury Nelsona Freire'a, który z powodu choroby nie weźmie udziału w pracach jury. Uczestników rywalizacji miała oceniać również Martha Argerich, jednak ze względu na trwającą wiele lat przyjaźń z Nelsonem Freire'em postanowiła w tym trudnym dla niego czasie być razem z nim. Nie zagra zatem na inauguracji i nie zasiądzie w jury, w którym zasiadała w dwóch poprzednich edycjach.

Według regulaminu program konkursu obejmuje wyłącznie utwory Fryderyka Chopina. Można wykonywać utwory zaprezentowane w nagraniach kwalifikacyjnych i w eliminacjach z wyjątkiem określonych w regulaminie etiud. Natomiast nie dopuszcza się wykonywania tego samego utworu w różnych etapach konkursu. W regulaminie zawarta jest lista utworów do wyboru.

Ocena gry uczestników konkursu w I, II i III etapie, jak podaje regulamin, opiera się na dwóch systemach: punktowym i "TAK-NIE". Członkowie jury obok nazwiska każdego z wysłuchanych kandydatów wpisują "TAK" lub "NIE" - wyrażające opinię jurora dotyczącą zakwalifikowania kandydata do konkursu, oraz ocenę punktową w skali 1–25. Ocena słowna "TAK" wymaga w I etapie: oceny punktowej nie niższej niż 18, ocena "NIE" nie wyższej niż 18. Jurorzy nie oceniają swoich studentów, a według regulaminu student to osoba, która jest aktualnie studentem jurora lub była jego regularnym studentem w szkole lub prywatnie w czasie dłuższym niż rok w okresie od zakończenia XVII edycji, lub miała prywatne lekcje z jurorem po 1 grudnia 2018, lub pozostaje w bliskich relacjach prywatnych z jurorem. Jak podano, pojęcie "student" nie obejmuje sporadycznych kontaktów uczestnika z jurorem w ramach kursów mistrzowskich, także on-line.

O tytuł najlepszego pianisty walczy 87 osób

Do udziału w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym zakwalifikowano 87 pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. W przesłuchaniach, które odbywały się w dniach 12-23 lipca w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, brało udział prawie 160 muzyków. Wśród pianistów zakwalifikowanych do konkursu głównego przez Jury Eliminacji znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Tajwanu, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

Polacy zakwalifikowani w drodze eliminacji to Aleksandra H. Dąbek, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński oraz Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę.

Regulamin Konkursu Chopinowskiego dopuszcza zakwalifikowanie laureatów niektórych (ściśle w nim określonych) konkursów pianistycznych do udziału w przesłuchaniach konkursowych z pominięciem etapów kwalifikacyjnego oraz eliminacji. Będzie to pięciu Polaków - Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Piotr Pawlak, a także dwóch pianistów ze Stanów Zjednoczonych: Evren Ozel oraz Avery Gagliano, Japończyk Tomoharu Ushida i Yutong Sun z Chin.

Na zwycięzców Konkursu Chopinowskiego oprócz prestiżu i sławy czekają nagrody, ufundowane m.in. przez przedstawicieli rządu. Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy euro, drugie miejsce to nagroda w wysokości 30 tysięcy euro, trzecie miejsce - 20 tysięcy. Jest również nagroda ufundowana przez prezydenta Warszawy w wysokości 7 tysięcy euro.

Na uczestników czekają też nagrody specjalne w wysokości 5 tysięcy euro, np. za najlepsze wykonanie sonaty, mazurków czy poloneza. Najmłodszy finalista Konkursu otrzyma około 10 tysięcy euro, a najlepszy polski pianista 5 tysięcy.

Gdzie obejrzeć transmisję Konkursu Chopinowskiego?

Poprzedni, XVII Konkurs Chopinowski, odbył się w 2015 roku. Zwyciężył w nim Seong-Jin Cho, drugie miejsce zajął Charles Richard-Hamelin, a trzecie zajęła Kate Liu. Na dalszych miejscach znaleźli się kolejno: Eric Lu, Tony Yike Yang i Dimitry Shishkin.

Jak podał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, powołując się na sondaż CBOS, w mediach przebieg konkursu śledziło 29 procent Polaków.

Całość Konkursu będzie można zobaczyć na kanale Instytutu Chopina w serwisie YouTube. Dodatkowo przygotowane zostały multimedialne aplikacje: mobilna na system iOS i Android (do pobrania bezpłatnie ze strony www.chopin2020.pl) oraz aplikację SmartTV na telewizory marki Samsung. Aplikacje będą obsługiwać streaming z całego przebiegu muzycznego turnieju w jakości 4K. Wydarzenie transmitować będą także TVP Kultura oraz Program Drugi Polskiego Radia. Jak zapowiedział urząd miasta, festiwal będzie można śledzić także na dużym ekranie w barzeStudio na placu Defilad. Przebieg muzycznych zawodów pokazywany będzie na dużym ekranie.

Bilety na XVIII Konkurs Chopinowski można kupić przez internet na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina lub w kasach w dniu przesłuchań, ale tylko jeśli będą wolne miejsca.

Chopin w metrze i tramwaju

Ponadto 14 października w nocy na stacji metra Stadion Narodowy zagra jeden z uczestników Konkursu Chopinowskiego (na razie ratusz nie ujawnia który). Zaproszenia na ten koncert będzie można wygrać na Facebooku urzędu miasta.

Natomiast 17 października – po Warszawie będzie jeździł chopinowski tramwaj z muzyką na żywo graną przez pianistów. Trasa przejazdu: Metro Wilanowska - Bukowińska – Królikarnia – Malczewskiego - Park Dreszera - Morskie Oko - Dworkowa – Rakowiecka - Pl. Unii Lubelskiej - Pl. Zbawiciela - Pl. Konstytucji - Hoża - Centrum - Metro Świętokrzyska – Królewska - Pl. Bankowy - Metro Ratusz Arsenał - Muranów – Muranowska - Dw. Gdański - Gen. Zajączka - Pl. Inwalidów - Pl. Wilsona - Metro Marymont  (i z powrotem do Metra Wilanowska).

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Darek Golik/NIFC

Pozostałe wiadomości