Po weekendzie zamykają się muzea. Ostatnia szansa na zobaczenie "Tu Muranów" w POLIN

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
mat. prasoweZdjęcie z wystawy "Tu Muranów"

Zostały jeszcze dwa dni, by zobaczyć wystawę "Tu Muranów" w Muzeum POLIN. Jej finisażowi towarzyszyć będą warsztaty, wykłady i spacery on-line. W ostatni weekend przed ponownym lockdownem placówka będzie otwarta dłużej niż zwykle. 

Wystawa "Tu Muranów" to opowieść zbudowana wokół 13 adresów. Przedstawia dzieje osiedla i losy jego mieszkańców na przestrzeni XX i XXI wieku. Poznamy na niej historię dawnej Dzielnicy Północnej - przedwojennego centrum żydowskiego życia. Zobaczymy, co stało się, gdy w czasie wojny Niemcy przekształcili ją w największe getto okupowanej Europy. Dowiemy się też, jak na jego gruzach wybudowano modernistyczne, zielone osiedle. O szczegółach pisaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl.

Początkowo Muzeum POLIN planowało, że wystawę czasową będzie można oglądać do 22 marca 2021 roku. Sytuacja zmieniła się jednak po czwartkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który w związku z dużym wzrostem nowych zachorowań na COVID-19 na Mazowszu, ogłosił dodatkowe obostrzenia. Oznaczają one, że galerie i muzea będą od poniedziałku nieczynne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Finisaż wystawy

Tym sposobem finisaż wystawy "Tu Muranów" przypada na ten weekend. Rzeczniczka placówki Żaneta Czyżniewska informuje, że z tej okazji zaplanowane zostały oprowadzenia z współautorką Beatą Chomątowską i kuratorką Kamilą Radecką-Mikulicz. Z kolei Filip Springer poprowadzi wykład "Nie-ludzkie miasto", który będzie można zobaczyć na kanale YouTube oraz na stronie Muzeum POLIN.

W sobotę zaplanowane są warsztaty z twórcami plenerowej instalacji towarzyszącej wystawie - Arturem Żmijewskim i Zofią Waślicką-Żmijewską. - Instalacja, którą można oglądać w jednej z alejek tuż przy Muzeum POLIN, przedstawia przedmioty codziennego użytku znalezione w czasie wykopalisk podczas budowy muzeum. Artysta i badaczka pamięci Zagłady znaleźli odpowiadający im aktualny kontekst, włączając je we współczesny świat. Ten gest powtórzą podczas warsztatu, symbolicznie odzyskując dla współczesności leżące pod dzisiejszą muranowską nawierzchnią fundamenty kamienic. W oparciu o przedwojenne mapy, za pomocą kredy plastycznej uczestnicy odtworzą w przestrzeni publicznej zarysy nieistniejących już budynków - zapowiada Czyżniewska. Warsztaty odbędą się w dwóch lokalizacjach w pobliżu muzeum. Ich przebieg zostanie zarejestrowany, a film będzie można zobaczyć później na profilu placówki na Facebooku.

W sobotę o 18.00 odbędzie się też wirtualne spotkanie z Romanem Gutkiem, właścicielem firmy, do której należy Kino Muranów. Opowie on o jego historii i działalności. Po zakończeniu spotkania przez 24 godziny będzie można aktywować link do filmu "Syn Szawła" na platformie Gutek Film.

Przedstawiciele Muzeum POLIN zapowiadają, że wystawa nie zostanie jednak do razu zdemontowana. - Do wystawy zostanie dołożona kolejna warstwa znaczeń. Do towarzyszącej "Tu Muranów" instalacji społecznej, tworzonej z pamiątek rodzinnych, dokumentów i fotografii przekazanych przez mieszkanki i mieszkańców Muranowa zostaną dodane nowe obiekty i opowieści. Instalacja pozostanie w muzeum na dłużej. Przez kolejne miesiące będzie rozwijała się w jego holu - informuje Czyżniewska.

Wydłużone godziny otwarcia

W weekend Muzeum POLIN będzie czynne od 10 do 20. Ostatnie wejście na wystawę czasową "Tu Muranów" będzie możliwe o 19.30, ostatnie wejście na wystawę stałą o 19. - Wszyscy, którzy przybędą, mogą liczyć na komfortowe i bezpieczne zwiedzanie muzeum zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym - zaznacza Czyżniewska.

W związku z pandemią obowiązują limity osób mogących jednocześnie zwiedzać ekspozycję. Zalecane jest kupowanie biletów przez internet. Podczas wizyty należy zakrywać usta i nos maseczką oraz zdezynfekować ręce przy wejściu do budynku. Podczas zwiedzania goście są też proszeni o zachowanie dystansu.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe