Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Warszawa wybrała senatorów

  TVN Warszawa


  Według PKW po zliczeniu danych ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych w okręgu nr 42, obejmującym pięć prawobrzeżnych dzielnic stolicy, senatorem zostanie b. poseł SdPl Marek Borowski - popierany przez PO i SLD. Do Senatu dostali się także: Marek Rocki, Barbara Borys-Damięcka i Aleksander Pociej.

  W okręgu nr 42 Borowski z wynikiem 104 238 głosów (50,26 proc.) pokonał Zbigniewa Romaszewskiego (PiS), którego poparło 59 153 wyborców (28,52 proc.). Romaszewski, w PRL działacz opozycji demokratycznej, w ostatniej kadencji wicemarszałek Senatu. Jego brak w Senacie będzie sporą sensacją, bowiem sprawował mandat senatora nieprzerwanie od 1989 r.

  W tym samym okręgu startował także ekonomista prof. Krzysztof Rybiński, b. wiceprezes NBP (2004-2008), który był kandydatem związanej z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem inicjatywy Obywatele do Senatu. Uzyskał 33 665 głosów, co oznacza poparcie 16,23 proc. wyborców.

  Najmniejsze poparcie uzyskał Radosław Piesiewicz, prawnik z podwarszawskich Łozisk, który startował jako kandydat niezależny. Dostał 10 361 głosów (5 proc.). Choć Piesiewicz jest wiceprezesem notowanej na rynku NewConnect firmy zajmującej się reklamą, nie miał oficjalnej strony internetowej, nie sposób było też zobaczyć w Warszawie plakatów promujących jego kandydaturę. Można przypuszczać, że liczył, iż poparcia przysporzy mu zbieżność nazwisk ze znanym senatorem Krzysztofem Piesiewiczem (miał ubiegać się o reelekcję w innym warszawskim okręgu, ale pod koniec sierpnia zrezygnował).

  Okręg nr 42 obejmuje pięć dzielnic prawobrzeżnej Warszawy: Pragę Południe, Pragę Północ, Rembertów, Targówek i Wesołą.

  Marek Rocki

  W okręgu wyborczym nr 43, obejmującym cztery dzielnice na południu stolicy, senatorem został Marek Rocki (PO) - senator tej partii w poprzedniej kadencji parlamentu.

  Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, na podstawie 100 proc. protokołów obwodowych komisji, na Rockiego padło 122 648 tys. głosów (49,12 proc.).

  Kandydat PO pokonał w tym okręgu aktorkę Annę Chodakowską - bezpartyjną kandydatkę zgłoszoną przez PiS (67 595 tys. głosów - 27,07 proc.), a także Andrzeja Celińskiego, który startował jako kandydat niezależny (59 469 tys. głosów - 23,82 proc.)

  Marek Rocki to ekonomista, b. rektor SGH, w ostatniej kadencji przewodniczący klubu senatorów PO. Okręg wyborczy nr 43 obejmuje cztery dzielnice na południu Warszawy: Mokotów, Ursynów, Wawer i Wilanów.

  Barbara Borys-Damięcka

  Po zliczeniu 100 proc. głosów w okręgu wyborczym nr 44 obejmującym cztery dzielnice w centrum i północnej części miasta senatorem została reżyserka Barbara Borys-Damięcka, startująca z list PO.

  Borys-Damięcka, senator PO w poprzedniej kadencji, uzyskała 196 735 głosów, co oznacza poparcie 60,71 proc. wyborców. Cztery lata temu, gdy senatorów wybierano w okręgach wielomandatowych, Borys-Damięcka była kandydatką, która uzyskała najwięcej głosów skali całego kraju - prawie 606 tys.

  Senator PO pokonała startującą z list PiS aktorkę Katarzynę Łaniewska-Błaszczak, w PRL działaczkę opozycji antykomunistycznej, w ostatnich latach znaną z roli w serialu "Plebania". Łaniewska-Błaszczak uzyskała 99 884 głosów (30,82 proc.).

  W tym samym okręgu startowali także muzyk Włodzimierz Izban kandydujący z list PSL, pomysłodawca i dyrektor istniejącego od 2005 r. Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie (uzyskał 15 447 głosów; 4,77 proc.) oraz prawnik i działacz społeczny Jerzy Krzekotowski, członek SD ubiegający się o mandat jako kandydat niezależny, którego poparło 11 11 995 wyborców (3,70 proc.).

  Okręg wyborczy nr 44 obejmuje cztery dzielnice w centrum oraz północnej części Warszawy: Białołękę, Bielany, Śródmieście i Żoliborz. Na kandydatów w tym okręgu oddawali swoje głosy Polacy uczestniczący w wyborach za granicą.

  Aleksander Pociej

  Po zliczeniu 100 proc. głosów w okręgu wyborczym nr 45, obejmującym pięć dzielnic w zachodniej części stolicy, senatorem został adwokat Aleksander Pociej, kandydujący z list PO.

  Pociej, wspólnik w znanej kancelarii prawniczej, obrońca m.in. b. posłanki PO Beaty Sawickiej oraz pełnomocnik bliskich sześciu ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym rodziny posła PO Arkadiusza Rybickiego, uzyskał 99 358 głosów, co dało mu poparcie 45,19 proc. wyborców.

  Kandydat PO pokonał startującego z list PiS wybitnego chirurga prof. Krzysztofa Bieleckiego, który zdobył 70 315 głosów (31,98 proc.).

  W tym samym okręgu startowała także b. szefowa KRRiT (2003-2005), a wcześniej szefowa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (1995-97) Danuta Waniek (SLD). Uzyskała 50 197 głosów, czyli 22,83 proc. poparcia.

  Okręg wyborczy nr 45 obejmuje pięć dzielnic w zachodniej części Warszawy: Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy i Wolę.

  PO przed PiS, trzeci Palikot - czytaj więcej

  W Warszawie połowa głosów dla PO - czytaj więcej

  ran//par//ec