Warszawa wspomni swojego papieża. Czuwanie, film, wystawa

Warszawa

Centrum Myśli Jana PawłaUroczystości w poprzednich latach

W środę, w 9. rocznicę śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego - w miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież najczęściej spotykał się z warszawiakami - odbędzie się czuwanie modlitewne. Od godz. 19 wyświetlane będą filmy przybliżające jego postać.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II Jerzy Nagórski, będzie to symboliczna inauguracja obchodów kanonizacyjnych.

Przed relikwiami

Czuwanie rozpocznie się o godz. 21, poprzedzi je emisja materiałów filmowych przygotowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Według Nagórskiego mają one przybliżyć postać papieża i jego pontyfikat.

- Czuwanie modlitewne odbędzie się przed relikwiami Jana Pawła II w hali namiotowej ustawionej na pl. Piłsudskiego, poprowadzą je warszawskie wspólnoty parafialne - powiedział Nagórski. Dodał, że oprawę muzyczną przygotuje chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

- Tematem przewodnim czuwania będzie powołanie do świętości. Podczas modlitwy będzie okazja, aby odkrywać to powołanie i razem z Janem Pawłem II szukać drogi do źródła w myśl motta obchodów kanonizacyjnych zaczerpniętego z Tryptyku Rzymskiego: "Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść pod prąd" - podkreślił rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II, które jest współorganizatorem obchodów kanonizacyjnych.

"Jan Paweł II a wojsko"

Wcześniej, o godz. 17, w kościele św. Anny w Wilanowie, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św. Po niej odbędzie się koncert organowy Emanuela Bączkowskiego dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II. Zostanie też otwarta wystawa prac Ewy i Macieja Berbeków "Między niebem a ziemią” w salach wystawowych Wieży Trzeciego Tysiąclecia znajdujących się obok kościoła.

O godz. 10 otwarta będzie wystawa "Jan Paweł II a wojsko" w Centralnej Bibliotece Wojskowej, a po niej sympozjum poświęcone tej tematyce.

Drugie sympozjum zaplanowano w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Patronat honorowy nad nim objął metropolita warszawski. Jest ono organizowane wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W trakcie sympozjum przewidziane są wystąpienia rektorów obu uczelni: prof. Alojzego Szymańskiego (SGGW) i ks. prof. Stanisława Dziekońskiego (UKSW) i kardynała Nycza. Wykład pt. "Misja uniwersytetu w nauczaniu Jana Pawła II" wygłosi ks. prof. Waldemar Chrostowski z UKSW.

W UBIEGŁYCH LATACH Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI NA PLACU STANĄŁ LABIRYNT:

"Labirynt to elementy gry, ale wejść do niego może każdy"
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

PAP/ran