Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Warszawa wspiera Białoruś

Warszawa

| PAP/Darek Delmanowicz/tvnmeteo.plfot

Posłuchacie tam dobrej muzyki i będziecie mogli zsolidaryzować się z naszymi wschodnimi sąsiadami. W tym roku jednak organizatorzy przygotowali niespodziankę dla warszawiaków. Chętni będą mogli "zagrać w opozycję".

"Solidarni z Białorusią" to seria koncertów i wydarzeń, które mają promować białoruską sprawę demokratyczną w Polsce i poza nią. Akcja odbywa się po raz piąty, w tym roku pod hasłem: "Usłysz nas!". W tym roku oprócz Warszawy przyłączą się do niej też inne miasta: Białystok, Katowice, Kielce, Kraków, Trójmiasto, Włocławek, Wilno, a nawet Nowy Jork.

W niedzielę o godzinie 18.00 na placu Defilad odbędzie się wielki koncert "Solidarni z Białorusią"! Dla wolnej Białorusi zagrają: Akurat, Maleo Reggae Rockers, Janusz Staszewski, Krama, Recha, Vincent.

Zgłoś się do gry, przemyć bibułę

Koncert to nie wszystko. Jeśli ktoś chce poznać namiastkę życia białoruskiego opozycjonisty, w niedzielę może wziąć udział w specjalnej grze miejskiej opartej na realiach zza naszej wschodniej granicy. - Można dobrze pobawić się ze znajomymi lub rodziną i przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego – zachęcają organizatorzy.

Ci, którzy zdecydują się na udział, będą mogli spróbować przemycić materiały opozycyjne i oszukać pracownika służb przez telefon. Na zwycięzców czekają nagrody! Jak zgłosić się do gry? Wystarczy wysłać mail na adres gramiejska@solidarnizbialorusia.pl. Trzeba to zrobić w sobotę do godz. 24.00. W grze biorą udział patrole 5 – 7-osobowe, wystarczy w treści maila wpisać nazwiska i imiona członków swojego patrolu wraz z numerem kontaktowym. - Jeśli nie masz możliwości zebrania tylu osób, a masz chęć wzięcia udziału w grze, też do nas napisz, zbierzemy Ci patrol! – zapewniają organizatorzy.

Zobacz też stronę akcji "Solidarni z Białorusią" i profil wydarzenia na Facebooku.

Walka o demokrację

W grudniu 2010 roku wybory prezydenckie na Białorusi po raz kolejny wygrał Aleksander Łukaszenka. Dziesiątki tysięcy osób, które manifestowały swój sprzeciw wobec sfałszowanych ich zdaniem wyborów, zostało brutalnie spacyfikowanych przez służby bezpieczeństwa i aresztowanych. Białorusini krytykujący system rządów swojego kraju i prezydenta od lat są zastraszani. Spotykają ich różne represje - są często aresztowani, wyrzucani z pracy i uczelni, karnie wcielani do wojska, oskarżani w absurdalnych procesach.

Więcej o sytuacji na Białorusi dowiesz się ze strony Inicjatywy Wolna Białoruś.

js/par