"Warszawa na pewno stanie na wysokości zadania, będziemy pomagać tak, jak będziemy mogli"

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Warszawa stanie na wysokości zadania"
"Warszawa stanie na wysokości zadania"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Warszawa stanie na wysokości zadania"

- Jesteśmy gotowi do pomocy i współpracy. Warszawa stanie na wysokości zdania - zapewnił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na konferencji prasowej, zorganizowanej tuż po zakończeniu sztabu kryzysowego, mówił o miejscach dla uchodźców, wolontariuszach i punktach pomocowych. 

Trwa relacja na tvn24.pl>>>

Rafał Trzaskowski zapewniał, że Warszawa jest solidarna i będzie wspierać Ukrainę. - Jesteśmy w kontakcie z naszymi miastami partnerskimi: Kijowem, Odessą czy Charkowem - powiedział.

Zastrzegł, że za sytuacje kryzysowe w Polsce odpowiedzialny jest rząd. - My natomiast jesteśmy gotowi do współpracy. To jest taki moment, w którym przede wszystkim musimy współpracować. Zapewniam, że współpraca będzie na jak najwyższym poziomie - zadeklarował.

Oglądaj TVN24 GO>>>

Warszawa przyjmie uchodźców z Ukrainy

Trzaskowski poinformował, że stołeczny ratusz zwrócił się do rządu z konkretnymi pytaniami, dotyczącymi rozwiązań organizacyjnych, prawnych czy finansowych. - Potrzebna jest rządowa strategia. Rządzący powinni się taką strategią z nami podzielić - stwierdził.

Podał również, że rząd poinformował ratusz o konieczności przygotowania miejsc dla uchodźców. - My podaliśmy bardzo konkretne liczby, na które Warszawa jest gotowa, ale skoro rządzący o liczbach nie chcą mówić, powstrzymajmy się jeszcze z podawaniem konkretnych liczb. My jesteśmy gotowi. Takie miejsca przygotowaliśmy, żeby być przygotowanym na różne scenariusze - zapewniał prezydent stolicy.

Dodał też, że podczas sztabu kryzysowego zdecydowano o zwiększeniu dyżurów służb podlegających ratuszowi. - Zobowiązałem wszystkie służby, które mi podlegają, do natychmiastowego raportowania incydentów, jeżeli mielibyśmy z takimi do czynienia, na przykład jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Na razie tego typu incydentów nie było - przekazał.

Sztab kryzysowy w związku z rosyjskim atakiem na UkrainęUrząd miasta

Będą punkty pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców

W Warszawie pojawią się wolontariusze. - Będziemy tworzyć punkty pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi - zapowiedział Rafał Trzaskowski.

Przypomniał też, że bardzo ważna jest solidarność. - Chciałem się zwrócić do wszystkich mieszkańców Warszawy, żeby byli solidarni. Żeby wszyscy Ukraińcy, którzy są wśród nas, wiedzieli, że mają wśród nas przyjaciół. To może być dobre słowo, to może być ukraińska flaga w oknie. To mogą być sygnały poparcia w mediach społecznościowych. Apeluję, żebyśmy to robili, bo to jest ważne - prosił.

Ukraińska flaga na ratuszu

- Na wszystkich urzędach (...) zawisną ukraińskie flagi. Na stołecznym ratuszu także. W barwach ukraińskich podświetlony zostanie Pałac Kultury i Nauki - powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Niebiesko-żółta flaga powiewa już na bielańskim ratuszu. "W imię zasady 'myśl globalnie, działaj lokalnie', Bielany będą gotowe do udzielenia pomocy humanitarnej dla naszych sąsiadów. Odpowiemy na każde wezwanie władz #Warszawa i #Polska. Mamy wspaniałą grupę Pomocne Bielany, dzielnicowy zespół wsparcia, wiele organizacji i mieszkańców o wielkich sercach" - napisał burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk. "Będziemy gotowi" - dodał.

Warszawa solidaryzuje się z Ukrainą Urząd miasta

Sytuacja na Ukrainie

Ukraińskie MSZ poinformowało w czwartek rano, że rosyjskie wojska z różnych kierunków atakują ukraińskie miasta, w tym od strony okupowanego Donbasu i Krymu. Nieco później ukraińskie władze podały, że kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. Ukraina korzysta ze swojego prawa do samoobrony, zgodnie z prawem międzynarodowym - głosi oświadczenie ukraińskiego MSZ.

W związku z sytuacją prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju.

ZOBACZ >> Rosja zaatakowała Ukrainę. Ostrzał granicy, ataki na lotniska. Minister obrony Ukrainy: armia odpiera rosyjskie wojska

Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości