Najnowsze

Woda dla kierowców tylko w zajezdniach i ekspedycjach. Niektórzy na trasie mają problem

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVN24 (zdjęcie ilustracyjne)Autobusy na zajezdni

Fala upałów zalała cały kraj i od kilku dni nie odpuszcza. Specjaliści apelują, aby w tym okresie spożywać jak najwięcej wody. Nie wszyscy jednak mają do niej nieograniczony dostęp. Problem dotyczy m.in. kierowców autobusów, którzy jeżdżą na trasach, gdzie nie ma punktów ekspedycyjnych.

Na skrzynkę mailową redakcji Kontakt 24 napisał anonimowy kierowca pracujący w Miejskich Zakładach Autobusowych. Mężczyzna skarży się, że od tego roku kierowcy autobusów nie otrzymują butelkowanej, nielimitowanej wody.

Twierdzi, że woda jest zapewniona tylko na krańcach, gdzie jest ekspedycja, a tam, gdzie jej nie ma, jest tylko przenośna toaleta. Zdaniem pracownika MZA największy problem ma być na liniach 503, 143 i 185. Mówi też, że woda jest dowożona dopiero, jak kierowca odmówi dalszej jazdy. Problem ma dotyczyć około 20 procent kierowców.

Z butelek jednorazowych zrezygnowano ze względu na ekologię

O odniesienie się do zarzutów kierowcy poprosiliśmy Adama Stawickiego, rzecznika prasowego MZA w Warszawie. Stawicki wyjaśnił, że przez ostatnie lata spółka zapewniała wszystkim kierowcom nielimitowany, sezonowy dostęp do wody w butelkach jednorazowych. - W sezonie letnim, a więc w ciągu zaledwie czterech miesięcy zużywaliśmy około miliona butelek PET - zaznaczył.

- W trosce o ochronę środowiska Zarząd podjął decyzję o rezygnacji z tego rozwiązania. W zamian wprowadzono dystrybutory ze świeżą, filtrowaną wodą, które zostały zamontowane na zajezdniach oraz naszych ekspedycjach - dodał Adam Stawicki.

Podkreślił, że każdy z kierowców otrzymał butelkę sportową wielokrotnego napełniania o pojemności 750 ml, a w razie potrzeby dwie butelki. - Posiadają one wszystkie niezbędne atesty - zastrzegł.

Oprócz butelek będą też termosy

Zapowiedział również, że docelowym rozwiązaniem są termosy, które pozwolą utrzymywać niską temperaturę napoju podczas upałów. - Pierwszych 900 termosów kierowcy otrzymają w najbliższych dniach, a na początku lipca kolejne dwa tysiące. Oczywiście kierowcy nadal będą mogli używać butelek wielokrotnego napełniania - powiedział Stawicki.

Jednak co z kierowcami, którzy kursują pomiędzy pętlami bez budynków ekspedycyjnych, gdzie można pobrać świeżą wodę? - Przed wyjazdem na linię nieekspediowaną kierowca ma możliwość zaopatrzenia się wodę dostępną przez cały czas na zajezdniach i ekspedycjach. Dodatkowo w sytuacjach skrajnych pracodawca dopuszcza zjazd z trasy na ekspediowany kraniec bądź oddział - odpowiedział Stawicki. Dodał, że kierowca musi zgłosić konieczność uzupełnienia wody do operatora centrali ruchu, a ten wskazuje miejsce, w którym kierowca może to zrobić.

Informowaliśmy również o przekazaniu Ukrainie pięciu autobusów MZA:

Pięć autobusów MZA dla Ukrainy
Pięć autobusów MZA dla UkrainyTVN24

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości