Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Prace w Wilanowie trwały ponad dwa lata, kosztowały prawie 18 milionów złotych

Najnowsze

Autor:
ab/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie/YouTubeOdnowiona rezydencja wilanowska

Prace renowacyjne w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie były - zdaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - najważniejszym projektem konserwatorskim w tym obiekcie od 2004 roku. Trwały 785 dni.

"Efekty pozwolą na długie lata zachować świetność wilanowskiego dziedzictwa kulturowego oraz cieszyć się jego pięknem i oryginalnością, czego przede wszystkim oczekują goście i turyści odwiedzający to unikatowe miejsce" - zapewniają przedstawiciele muzeum.

Konserwacje, remonty i skanowanie

Przeprowadzono szereg prac renowacyjnych i remontowych. Wśród nich była konserwacja dekoracji malarskich i sztukatorskich galerii ogrodowych na parterze budynku, w tym ośmiu fresków Michelangela Palloniego. Konserwacji poddano także cztery figury Herkulesów, a kopie tych rzeźb stanęły na nabrzeżu Jeziora Wilanowskiego.

Zmodernizowano też galerie na pałacowym piętrze. Zostały one przystosowane do nowej ekspozycji stałej, mającej sukcesywnie powstawać w 2020 roku. Zespół konserwatorski zadbał również o remont dachu nad północnym skrzydłem pałacu oraz o prace związane z izolacją budynku Oranżerii.

Poza tym odbyło się trójwymiarowe skanowanie dwóch pomieszczeń w najstarszej części budynku oraz dwunastu dzieł z kolekcji wilanowskiej. Dodatkowo rejestrowane były zmiany starzeniowe na fasadach pałacu.

Jedyna w Polsce letnia, barokowa rezydencja królewska

Projekt "Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie" współfinansowany był przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całkowita dofinansowania sięgnęła 17 milionów 805 tysięcy i 563 złotych.

Muzeum w Wilanowie jest pierwszym powstałym w Polsce profesjonalnym muzeum sztuki, otwartym dla publiczności w 1805 roku przez ówczesnego właściciela rezydencji – Stanisława Kostkę Potockiego. W 1994 roku zespół pałacowo-ogrodowy w Wilanowie wraz z parkiem wilanowskim i parkiem Morysin, uznany został za Pomnik Historii.

Pałac w Wilanowie to jedyna zachowana w Polsce letnia, barokowa rezydencja królewska.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:ab/gp

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Holnicki/Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie